Çoklu zeka kuramına dayalı rehber materyallerin kimya başarısına etkisi
The effect of multiple intelligences theory based guide materials on chemistry achievement
  1. Tez No: 156053
  2. Yazar: ZEYNEP BAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİPAŞA AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu çalışmada, lise-I kimya öğretim programında yer alan“Atom Modelleri ve Yapısı”konusunun öğretiminde öğretmene kolaylık sağlayacak Çoklu Zeka Kuramına (ÇZK) dayalı etkinliklerin yer aldığı rehber materyaller geliştirilerek uygulanmış ve değerlendirilmiştir. Çalışmada yan deneysel yöntem kullanılmıştır. Bu bağlamda oluşturulan deney grubunda araştırmacı tarafından ÇZK'ya dayalı materyallerle dersler yürütülürken, kontrol grubunda sınıf öğretmeni tararından geleneksel yönteme göre dersler yürütülmüştür. Çalışma 2004 bahar yarıyılında bir süper lisenin iki sınıfında 70 lise-1 öğrencileriyle yapılmıştır. Çalışma verileri;“Atom Modelleri ve Yapısı”konusuyla ilgili başarı testinden, Çoklu Zeka Alanları Kendini Değerlendirme Envanteri (ÇZAKDE)'den, öğrenci dosyalarından, öğrenci mülakatı ve gözlemlerden elde edilmiştir. Deney ve kontrol grubunda uygulama sonrası öğrencilerdeki gelişimi ortaya koymak amacıyla basan testi ve ÇZAKDE ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemli t-testi ve tek örneklemli t-testi kullanılmıştır. Basan testinin ön test uygulamasında 0,05 anlamlılık düzeyinde kontrol grubu lebine anlamlı bir fark bulunurken, son testler de ise deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. ÇZAKDE'nin ön test ve son test uygulama sonuçlarının t-testi karşılaştırmaları sonucunda Çoklu Zeka alanları açısından deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak deney ve kontrol gruplarının kendi içerisinde ön test ve son test sonuçlan arasında kontrol grubunda sözel, görsel, müziksel ve bedensel zeka alanlarında son test lehine anlamlı bir ilişki bulunurken, deney grubunda ise sadece bedensel zeka alanında son test lehine anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuçta, deney grubu öğrencilerinin başlangıç seviyeleri açısından kontrol grubu lehine anlamlı bir farkın olması ve deney grubunda ilerlemenin daha yüksek oluşu nedeniyle deney grubunun daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma araştırmacı ve eğitimcilere yapılan önerilerle tamamlanmıştır. Anahtar Kelimeler; Kimya Eğitimi, Çoklu Zeka Kuramı, Rehber Materyal, Kimya Başarısı VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Multiple Intelligences Theory Based Guide Materials on Chemistry Achievement In this study, Multiple Intelligences (MI) theory based guide materials for teaching the subject of“Atom Models and its structure”in high school chemistry were developed, implemented and evaluated. In the study, a quasi-experimental method was used. In the experimental group, the researcher carried out the lessons with MI based materials. In the control group, classroom teacher used his own traditional method. The study was carried out in two classrooms with 70 students in a super lycee in 2004 Spring mid-term. The data was collected by using“Atom Models and its Structure Achievement Test”, Multiple Intelligences-self Assessment Inventory (MISAI) for students, student interviews, students' folders and observation. In this study“achievement test”and MISAI for students were applied as pretest and post-test to reveal students' progress. As analyzing the data, independed- sample t-test and one-sample t-test were used. In the pre-tests of the achievement test, a significant difference was found at 0,05 level in favor of control group but in the post-tests there was no significant difference between the groups. When the results of MISAI for students assessed within groups, there was a significant difference in both the groups. In the control group, significant differences were found in terms of students' linguistic, visual-spatial, musical and kinesthetic intelligences in favor of post-test of inventory while in the experimental group, it was only on kinesthetic intelligence in favor of post-test of inventory. After all, since the beginning achievement level of experimental group's students were quite low than the control groups' and academic improvement level of the experimental group students enhanced more than control groups', it was concluded that experimental group improved with the guide materials better than the control group did with the teacher's own method. The study was completed with some suggestions for researchers and educators. Keywords; Chemistry Education, MI Theory, Guide Material, Chemistry Achievement VII