Serbest uzay uydu lazer haberleşmesi ve sistemin karşılaştığı zorluklar
Laser satellite optical systems and systems' difficulties
- Tez No: 156107
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada öncelikle lazer sistemleri ve lazerlerin günlük hayatta ve diğer sahalarda kullanımı ile ilgili bilgilendirme yapılmış, daha sonra uydu haberleşmesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Lazerlerin uydu haberleşmesinde kullanımı sayesinde diğer haberleşme sistemlerine göre elde edilen avantajlar sıralanmış, Uydu-Lazer haberleşme sisteminin matematiksel modellemeleri gerekli olduğu için eklenmiştir. Ayrıca sistemin karşılaştığı zorluklar ele almmıştff. Serbest uzay uydu lazer haberleşmesinin daha verimli ve etkin çalışabilmesi için yapılan düzenlemelerden ve bunların getirilerinden bahsedilmiştir. Anahtar Kelimeler : Lazerler, Uydu Haberleşme Sistemleri, İşaret Gürültü Oram, Adaptif Sistemler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Laser Satellite Optical Systems and Systems' Difficulties In this research, firstly, some knowledge about laser systems and their usage in daily life and other fields and then some general date about space communication are given. Advantages gained by the help of using lasers in space communication against other systems are aligned, Space Laser Communication Systems' mathematical models are given because of necessity. Besides, difficulties in application are given. Arrangements in Free Space Satellite Laser Communication for making more efficient and active are expressed. Keywords : Lasers, Satellite Laser Communication, Signal-Noise Ratio, Adaptive Systems. VI