Murat Dağı (Uşak) yöresinde yayılış gösteren ağaç türlerinin (sarıçam, karaçam, kızılçam) gelişimini etkileyen kimi ekolojik etmenlerin araştırılması
Devolopment of stands in Uşak-Banaz Murat Mountains forest ecosystems areas and their relations ships with edaphic physsoigraphic factors
  1. Tez No: 156115
  2. Yazar: EMİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışma Denizli Orman Bölge Müdürlüğü, Uşak Orman İşletme Müdürlüğü, Çatak Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yer alan Murat Dağının Mığan dersi havzasında yer alan Kızılcam, Karaçam ve Sarıçam büklerinin gelişimi ile bazı toprak özelliklerinin ve fizyografik etmenlerinin arasındaki ilişkilerin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma sırasında araziye bakı, ağaç türü ve yükselti dikkate alınarak Seçme örnekleme yöntemiyle atılan 50 adet Örnek alanmda fizyografik, edafik, ve klimatik etmenler belirlenmiştir. Her bir örnek alanmda açılan toprak kesitlerinde belirlenen toprak katmanlarından (Horizonlarmdan)186 adet toprak örneği alınarak laboratuarda çeşitli analizlere tabi tutularak sonuçlar elde edilmiştir. Alman her bir Örnek alam için verimlilik sınıfının tayini yapılmıştır. Tüm bu veriler yardımıyla her bir Örnek alanının verimliliğini belirleyen ölçütler program ve istatistiksel analizler ile belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma alanında üç farklı ağaç türünde çalışıldığı için verimlilik her bir ağaç türü için ayrı ayrı araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yetişme Ortamı Verimliliği, Edafik ve Fizyolojik Faktörler, Verimlilik Sınıfı VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Development Of Stands İn Uşak- Banaz- Murat Mountains Forest Ecosystems Areas And Their Relations Ships With Edaphic Physsoigraphic Factors In this research the development of stands forest areas (ecosytems region) end the relationships with edaphic and phsiograpic factor have been studied in Uşak-Banaz- Muratdağı. As a study area Hamamboğazı end Irlağan streams which are 38-61 km.away from Uşak city was chosen.50 sample ware take m the study area, the adaphic and physiographictactors were detemined in each sample area,soil texture,pH,soil skeleton,organic matter, clay,sand,factors have been determined on the soil samples taken.The relationsships between these edapic and physiographic factors and growth of stands were defined by statistical anallyis. In the end; Three Productivity clasess have been determined. These are classifed as poor site, normale side and rice.The productivity was found to be high in nort aspect groups whereas low South aspect groups. Keywords : Site Productivity, Edaphic and Physiographic Factors, Productivity Class vni