Sera gölü (Trabzon) kerevit (Astacus leptodactylus eschscholtz, 1823) stoğunun biyolojik özellikleri, stok yapısı ve Doğu Karadeniz koşullarında yetiştiricilik olanakları
Biological features, population structure and culture possibilities of crayfish (Astacus leptodactylus eschscholtz, 1823) in Sera lake (Trabzon), Easthern Blacksea
- Tez No: 156142
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM OKUMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmaca, Trabzon Sera Gölü'nde bulunan Astacus leptodactylus (Eschscholtz, 1823)'un populasyon büyüklüğü ve populasyon parametreleri büyüklük dağılımı, kondisyon faktörü, et verimi, üreme periyodu, inkübasyon periyodu üzerinde sıcaklığın etkisi, yavru verimi ve yavru gelişimi üzerindeki 4 farklı yemin etkileri araştırılmıştır. Göldeki populasyon büyüklüğünün hesaplanmasında Petersen' in markalama ve yeniden yakalama metodu kullanılmıştır. Kerevitler renkli pigment enjeksiyonu metodu ile iki farklı renkte markalanmıştır. Göldeki populasyon büyüklüğü 16475 adet kerevit olarak hesaplanmıştır. Kerevit biyokütlesi 32.27 kg/ha ve göldeki kerevit yoğunluğu yaklaşık 0. 1 kerevit/m2 olarak bulunmuştur. Kerevitlerin göldeki hareketliliğinin de yüksek olduğu bazılarının 5 günde yaklaşık 1000 m mesafeyi kat edebildikleri belirlenmiştir. Çalışma boyunca 825 erkek (%58.39) ve 588 dişi (%41.61) toplam 1413 adet kerevit yakalanmıştır. Populasyonun tamamı için ortalama boy ve ağırlıklar 98.93±16.08 mm (46- 147) ve 31.34Ü8.06 g (2.35-106.14) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Biological Features, Population Structure and Culture Possibilities of Crayfish (Astacus leptodâctylus Eschscholtz,1823) in Sera Lake (Trabzon), Easthern Blacksea In this study, population size, size composition, reproduction period, effect of temperature on incubation period, fecundity, effect of four different feeds on juvenile development, condition factor and abdomen meat ratio of A. leptodâctylus were investigated in Sera Lake and KTU Marine Science Faculty's research facilities. In estimation of the population size in Sera Lake, Petersen mark-recapture method was used. Crayfish were marked with visible implant elastomer (VIE) pigment in two different colours. The population size of the crayfish was estimated to be 16475 individuals. Crayfish biomass and density were estimated 32.27 kg/ha, 0.1 crayfish/m2 respectively. Crayfish mobility was also high, some travelled about 1000 m in 5 days. During the study 825 male (% 58.39) and 588 female (% 41.61), total of 1413 crayfish were captured. Mean TL and weights were found 98.93± 16.08 mm (46-147) and 31.34±18.06 g (2.35-106.14) respectively for entire population.