Çok girişli çok çıkışlı (MIMO) sistemlerin ve zigbee 2450 MHz DSSS fiziksel katmanının rayleigh kanalda başarım analizi
Performance analysis of MIMO and physical layer of the zigbee 2450 MHz DSSS system in rayleigh fading channels
- Tez No: 156143
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Son yıllarda anten dizilerinin kullanıldığı kablosuz haberleşme sistemlerine artan bir ilgi bulunmakta. Bunun sebebi olarak verici ve alıcı taraflarda anten dizileri kullanmak ile data iletim kapasitesinin ve kahpesinin arttırılabilmesi, ayrıca paralel alt kanallar oluşturarak aynı frekans bandında aynı anda farklı işaretlerin gönderilebilmesi gösterilebilir. Çok Girişli Çok Çıkışlı (MTMO) sistemler, anten dizileri kullanarak geliştirilen kablosuz haberleşme sistemlerinden biridir. MTMO sistemlerde verici ve alıcı taraflarda anten dizileri kullanılmaktadır. Ayrıca, yalnız verici tarafta anten dizileri kullanılan Çok Girişli Tek Çıkışlı (MISO) sistemler ve yalnız alıcı tarafta anten dizileri kullanılan Tek Girişli Çok Çıkışlı (SEVIO) sistemlerde bulunmaktadır. SMO ve MISO sistemlerde hedeflenen amaç işareti en iyi şekilde iletmek veya almakta. MEMO sistemlerde hedeflenen amaç ise diğerlerinden farklı olarak aynı anda iletilebilecek olan data oranım arttırmaktır. MTMO sistemler, son zamanlarda data iletim kapasitesinin arttırılması istenilen sistemlerde ve özelliklede 4. nesil geniş bantlı sistemlerde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, ilk bölümde, anten dizilerinden ve kullanıldığı genel haberleşme tekniklerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, genel MTMO sistem yapısı, matematiksel modellemesi, verici-alıcı mimarisi, Zigbee standardı ve uygulama alanları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, dar bantlı MIMO sistemlerde kullanılan anten sayılarım değiştirerek Rayleigh ve Toplanır Beyaz Gauss Gürültüsü (AWGN) kanalda performans incelemesi yapılmışta ve Geniş Bantlı sistemde Zigbee standardının 2450 MHz DSSS fiziksel katmanının bilgisayar berızetimi yapılarak Rayleigh ve AWGN kanalda sistem üzerinde incelemeler yapılmışta.. Anahtar Kelimeler : Çok Girişli Çok Çıkışlı (MTMO) sistemler, Zigbee standardı, Gauss Minimum Kaydırmalı Anahtarlama (GMSK) filtresi V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Performance Analysis of MEMO and Physical Layer of The ZigBee 2450 MHz DSSS System in Rayleigh Fading Channels Recently, multiple antenna arrays has taken a considerable interest from communication industry. The reason for this is to be able to use the multiple communication signals in a frequency band, which is called MMO system and, also increase the communication quality and services. The Multiple Input Multiple Output (MTMO) system is one of the communication system using antenna arrays in both the transmitter and receiver. If the transmitter side uses a single antenna and the receiver has an antenna arrays then this system called Single Input Multiple Output (SIMO) and vice-versa Multiple Input Single Output (MISO) system has the antenna array at the transmitter. While MISO and SIMO systems are aiming the improve servise quality, the MTMO systems are meant to increase data rate and bandwidth efficiency. Therefore, 4. generation (4G) communication systems are expected to involve more on the MTMO system. The thesis introduces the antenna arrays and their applications in communications in the first chapter. The second chapter explains the theory if the MTMO system, its mathematics and transmitter receiver architectures. The chapter 2 also explains Zigbee standard as an applicaiton area of the MTMO system. The Zigbee standards appears to be appear a part of 4G system. The third chapter gives a detailed information about the narrowband and wideband MMO systems, While considering a 2,4 GHz Zigbee application, Which is also a new subject to see a DSSS system in a MIMO system. Here the simulation system is formed by the physical layer description of Zigbee standard and all channel are having Rayleigh fading and Additive White Gaussian Noise (AWGN) profile. Key Words : Multiple Input Multiple Output (MIMO) systems, Zigbee standard, Gaussian Minimum Shift Keying (GMSK) filter VI