İstanbul ilinde bir devlet hastanesi süt çocuğu servisinde yatan hastaların aşılanma durumu
Vaccine rates of hospitalized children of the pediatric clinic of a governmental hospital in city of İstanbul
- Tez No: 156191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
l.OZET Enfeksiyon hastalıklarının kontrolünde aşılar çok önemlidir. Aşıların geniş kullanımı ile birçok infeksiyon hastalığının morbidite ve mortalitesinde %90-100 azalma olmuştur. Ancak aşı ile önlenebilir hastalıklar hala büyük bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Çalışmamız; Sağlık Bakanlığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Süt Çocuğu Servisinde yatan hastaların aşılanma durumlarını saptamak ve etkileyen risk faktörlerini belirlemek amacıyla planlanmış, tanımlayıcı ve analitik bir çalışmadır. Çalışma; Sağlık Bakanlığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Süt Çocuğu Servisinde, gerekli izinler alındıktan sonra Kasım 2001-Mart 2003 tarihleri arasında yapılımıştır. Çalışmanın evrenini, Sağlık Bakanlığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniklerinde yatan çocuklar, örneklemini ise; süt çocuğu servisinde yatan, izolasyon odasmda olmayan, yanında annesi olan, annesiyle iletişim kurulabilen çalışmayı kabul eden 152 anne ve çocukları oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, literatür bilgisine dayanılarak araştırmacı tarafından geliştirilen çocuğa ve aileye yönelik bilgi formu ile tartı, mezüre ve çocuğun doğuma ait bilgilerini elde etmede hasta dosyalan kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS (Statistical Packgage for Social Sciences) paket programından yüzde dağılımları, karşılaştırmalarda ki-kare testleri kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre; olgularımızın çoğunluğunu 0-6 ay arası yaş grubu ve erkekler oluşturmuştur. Çocukların yaş ortalaması 9.46±7.11 ay olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY Vaccine Rates of Hospitalized Children Of The Pediatric Clinic Of a Governmental Hospital In City Of Istanbul Vaccines are very important in the control of infectious diseases. There have been 90 to 100 % declines in morbidity and mortlity in infectious diseases since the global use of vaccines. But many vaccine-preventable diseases are still a major public health problem. Our study is a definitive and analytic study to evaluate the vaccine rates and the factors affecting these rates in hospitalized children of the Pediatric Clinic of Şişli Etfal Research and Education Hospital. This study was performed between November 2001 March 2003 in the Pediatric Clinic of Şişli Etfal Research and Education Hospital after necessary permissions were given. The research universe consisted of hospitalized children at the Şişli Etfal Research and Education Hospital and sample were patients in the pediatric clinic who were not in insulation room, but together with their mother who we could communicate with and who accepted to participate in this study -152 mothers and children in total. To collect data, a children and family information form that was developed by researches based on literature, weighing-device, tape measure and patient folder to determine birth information was used. In the evaluation of the data, the percentage variation and chi-square test were used. According to the study findings, the majority of the cases were between 0-6 months of age and male. The averages of the children are 9.46 ±7.11.