Epilepsili çocuğu olan ailelerin bakımda karşılaştıkları güçlükler ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examining the care diffuculties of the child with epilepsy and the factors that effect
  1. Tez No: 156205
  2. Yazar: ÖZLEM BARIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERAL BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV EPİLEPSİLİ ÇOCUĞU OLAN AİLELERİN KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLER VE ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışma, epilepsili çocuğu olan ailelerin bakımda karşılaştıkları güçlükler ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi Pediatrik Nöroloji polikliniğine 24.12.2003-24.03.2004 tarihleri arasında kontrole gelen 101 epileptik çocuğun ailesi araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu aracılığı ile ailelerle yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve ki kare testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; ailelerin % 53.3' ü epilepsinin bakımında güçlük yaşamaktadırlar. Ailelerin % 27.7'si çocuğun nöbetleri nedeniyle, % 14.7'si de gelecekteki durumlarının kaygısını taşıdıkları için güçlük yaşadığını belirtmişlerdir. Ailelerin en fazla nöbete ilişkin endişelerinin olduğu, % 42.4'ünün nöbetler sırasında zararlı müdahalede bulunduğu tespit edilmiştir. Ailelerin epilepsiye ilişkin yaşadıkları en güç yönün de çocuğun geleceği ile ilgili endişe duymaları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V EXAMINING THE CARE DIFFICULTIES OF THE FAMILY OF THE CHILD WITH EPILEPSY AND THE FACTORS THAT EFFECT ABSTRACT This study has been done to examine the care difficulties of the family of the child with epilepsy and the factors that effect. 101 families of epileptic child came to Erciyes University Gevher Nesibe Hospital Neurology Clinic between 24.12.2003- 24.03.2004 were taken in study. Data was collected by viewing families face to face by a questionnaire developed by researcher. Percentage and chi-quare tests were used for statistical analysis. According to results of study; 53.3 % of families have difficulties about care at epilepsy. 27.7 % of them told their difficulties about seizures of children and 14.7 % of show difficulties because of their worrying about child's future. Families anxious about seizures, 42.4 % of them do injurious applications during seizures. The most difficult aspect of epilepsy is said anxious about child's future by families.