Epizyotomi bakımında serum fizyolojik ve rivanolün iyileşme sürecine etkisi
The effect of serum physiologica and rivanol on recovery period in the management of episiotomy
- Tez No: 156226
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLŞEN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
6. ÖZET S.Ü. SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANANBİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2004 SEMA YILMAZ Epizyotomi Bakımında Serum Fizyolojik ve Rivanol'ün İyileşme Sürecine Etkisi Araştırma; epizyotomi bakımında kullanılan Serum Fizyolojik (deney grubu) ve Rivanol (kontrol grubu) 'ün, epizyotominin iyileşme süreci ve perine ağrısı üzerindeki etkisinin karşılaştırılması amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde uygulanmıştır. Bu hastanede doğumları' sırasında epizyotomi uygulanmış primiparlar araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Örneklem grubunu; normal vaginal doğum yapan, verteks prezentasyon, 18- 34 yaş arasında yer alan anneler oluşturmuştur. Ayrıca sigara içmeyen, anemisi, vajinal enfeksiyonu, gebelik komplikasyonu, herhangi bir sistematik hastalığı olmayan, müdahaleli doğum yapmayan, en az ilkokul mezunu ve üzerinde eğitimi olan, çalışmaya katılmayı kabul eden annelerden alınmıştır. Deneklere ulaşım kolaylığı nedeni ile Konya il merkezinde yaşayan ve evinde telefon bulunan kadınlar araştırmaya alınmıştır. Kontrol ve deney grupları yaş ve eğitim durumu bakımından birebir eşleştirme yöntemi ile eşleştirilmiş, her iki grupta gerekli örneklem büyüklüğü formül ile hesaplanarak 30 kişi kontrol grubuna, 30 kişi de deney grubuna alınmıştır. Veriler; Erken Postpartum Gözlem Formu, REEDA Skalası, Anket Formu, Vizüel Analog Ağrı Skalası, Onam Formu ve Eğitim Broşürü kullanılarak toplanmıştır. Doğum sonu 4. saat, 2., 7., 14. ve 21. günlerde yüz yüze görüşme ve gözlem yolu ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS for Windows 10,0 programı kullanılmıştır. Gruplar arası farklılık değerlendirilirken Ki Kare ve Fisher' in Kesin Ki Kare'sinden, REEDA skalası ve ağn değerlendirilirken kovaryans analizinden faydalamhmştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden annelerin, ikinci günde yapılan muayenelerinde deney ve kontrol grupları arasında kızarıklık ve yara uçlarının yaklaşması bakımından deney grubu lebine istatiksel olarak farklılık bulunurken (p0.05) bulunamamıştır. Yedinci günde kızarıklık, ödem, yara uçlarının yaklaşması bakımından deney grubu lehine istatisiksel farklılık (p0.05) bulunamamıştır. Ekimoz bakımından kontrol grubu lehine istatistiksel farklılık (p0.05) bulunamamıştır. Yirmi birinci günde kızarıklık, ödem, akıntı, yara uçlarının yaklaşması ve ağrı bakımından deney grubu lehine farklılık (p0.05) bulunamamıştır. Annelerin epizyotomi bölgelerinin toplam REEDA skorları incelendiğinde; ikinci günde yapılan muayenede deney ve kontrol grupları arasında toplam REEDA skorları bakımından istatistiksel farklılık bulunamazken, yedi, on dört ve yirmi birinci günlerde deney grubu lehine istatistiksel farklılık bulunmuştur. Sonuç olarak serum fizyolojiğin yara iyileşmesinde rivanolden daha etkin olduğu söylenebilir. 76
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Effect Of Serum Physiologica And Rivanol On Recovery Period In He This study was empirically designed in order to compare t&e effect of serum physiologica and rivanol usetf for the management of episiotomy with the recovery period of episiotomy' and painful perine. The study was administered in Doctor Faruk Sükan Birth and Children's Hospital in Konya, Turkey! Episiotomy applied primiparas during their labours in this hospital werw the focus in this study. Those beifjg of normal vaginal delivery, vertex presentation, aged between 18-34, non-smokers, at least graduated fr°*B primary and over schools, accepting to give written consent forms, living in Konya city center and haying, home-phones were included into our criteria. Also, those without anemia, vaginal infectioris, pregnancy complications, any systematic diseases, and intervened birth Mstory were included into our study. The control and the experimental groups were matched in terms of their age and sex using a most effective matching method, and of 60, 30 into the control group and 30 into the study groupwere placed by measuring the necessary sampling vatuö with a formula in both groups, All data were acuumulated using Early Postpartum Monitoring Form, REEDA Scale,, yQuestionary Tests, Visual Analogue Pain Scale, Consent Forms and educational leaflets postnatally tgrough monitoring and face to face at the 4th hour, and on the 2nd, 7th, 21st days. To assess the acumuiated data, SPSS for Windows 10.0 package software was used. While comparing the differences between the groups, Cht Square, Fisher's Exact Cha Square Tests, REEDA Scale, and while evaluating the pain, covariahce analysis test were used. On the second day examination of the mothers accepting to join into our criteria, a statistical difference (p< 0.05) was detected in favour of the study group with regard to redness and approximation between the control and the study, but there was no statistical difference (p>0.05) as edema, discharge and pain. Whilst a statistical difference (p0.05) were detected as to discharge and pain. On the 14th day, while there existed a statistical difference (p0.05) wece found as for edema, eechymosis and pain. On the 21st day» while a difference was found in terms of 77aproximation and £ain for the study group, no edema, ecchymosis and discharge were encountered in the episiotomy regions of both groups. When total REEDA Skores of episiotomy regions were compared, no statistical tüffşreoees were ffcund in terms of the total REEDA Scores of the study and the control, groups on the second day examination, yet statistical differences were detected for the study group on the 7th, 14th, and the 21st days (Table 4.3.£). Consequently, it can be expressed that -serum physiologic^ is more effective than rivaool for wound healing. 78