Diyabetin kadın cinsel yaşamı üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of diabet that effect on women sexual life
  1. Tez No: 156225
  2. Yazar: SEVİL İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KÖMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
1.ÖZET Bu araştırma, diyabetli kadınların cinsel yaşamlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, l.O. istanbul Tıp Fakültesi Üroloji ve Diyabet Polikliniklerine başvuran yaş ortalaması 41.3 olan 100 diyabetli kadın üzerinde yapılmıştır. Araştırmacı tarafından literatür bilgisi incelenerek geliştirilen görüşme formunda; olguların bireysel ve obstetrik özellikleri, cinsel yaşamları, diyabet hastalığı ile ilgili kapalı uçlu toplam 36 soru yer almıştır. Görüşme formu araştırmacı tarafından Ocak 2002-Eylül 2002 tarihleri arasında karşılıklı görüşme yöntemi ile doldurulmuştur. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 10 paket programı kullanılarak yüzdelik chi sequare ve fisher exact testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma verilerinin değerlendirilmesi sonucunda, olguların tamamına yakınının (%83) tip II diyabetli olduğu, diyabet sonrası cinsel yaşamla ilgili yaşanılan problemlerde -en sık karşılaşılan %23.4 oranında libidoda azalma, %23.2 vaginal lubrilkasyonda azalma, %19.4 orgazm azalması, %17 disparoni, %17 uyarılma güçlüğü olduğu saptanmıştır. Olguların genellikle cinsel ilişkilerinden bazen memnun olduktan (%51), isteğin çoğunlukla (%79) eşlerinden geldiğini, bazen zevk aldıklan orgazm oldukları (%69) belirlenmiştir. Bunun yanında olguların yaşlarıyla cinsel ilişki sırasında rahatsızlık hissetme durumu, vaginada kuruluk hissetme -durumu ve kfitoris duyarlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Olgulann geçen ay boyunca cinsel ilişki sonrasında rahatsızlık hissetme durumu ile diyabet tipi, yaşları ile geçen ay boyunca cinsel ilişkiyi arzulayışları, eğitim durumu ve evlilik yaşı ile geçen ay boyunca orgazm olma sıklığı arasındaki ilişki istatistiksel -olarak -anlamlı bulunmuştur ip<0.05). Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygun önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY This research was expressively done to give advices to diabetic women who have problems in their sexual life by evaluating to their sexual life. This research is about 100 diabetic women in the average age of 41.3 who applied to Medical Facultay Istanbul in the Department of Urology and Diabetus in University of Istanbul. Closed ended questions about cases individual and obstetric specialities sexual I'rfes diabetics were used in the consultation form which was improved by examing sexual life literatures by the resarcher. This prapered consultation forms were filled by resarcher by using the consultations metods between January 2002 and June 2002. We use chi square and fisher exact test for evaluation of these datas by SPSS ten package programs. As a result of resarch data evalutions; it was defined as most of the cases are type 2 diabetics and mostly faced problems in post diabetic patients related to sexual life are; decrease in libido (23.4%), decrease in vaginal lubrication (23.2%), decrease in orgasm (19.4%), disparoni (17%), diffuculty in excitation (17%). It. was also defined that subjects were generally glad Joy ihe -seual by the sexual intercourse, will of sexual intercourse came from their partners. It is also defined that they sometimes gat pleasure and reached orgasm. Besides this we couldn't find any maningful relation between old age and dryness in vagina disturbance during sexual intercourse and clitoris exitability (P>0,05). We found statistically meaningful relation between feeling disturbance after sexual intercourse and diabetics type; age and desire for sexual intercourse; education status and age of -marriage and frequency in orgasm during last month's cases (p<0,05). PropeT advice were given by evaluating the results of this research.