Yeni doğan servislerinde çalışan hemşirelerin sık kullanılan antibiyotiklerin yan etkileri ile ilgili bilgi düzeyi
The nurses' knowledge about the side effects of antibiotics which are frequently used in newborn services
- Tez No: 156248
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
BOLUM 5 5.1 ÖZET Yenidoğan servislerinde çalışan hemşirelerin sık kullanılan antibiyotiklerin yan etkileri ile ilgili bilgi düzeyini belirlemek amacı ile planlanmıştır.Araştırma tanımlayıcıdır. Konya merkezindeki hastanelerin yenidoğan servisinde çalışan 41 hemşireye uygulanmıştır. Veriler ilgili literatür ve uzman kişi görüşleri alınarak hazırlanan anket formu ile toplanmıştır. Değerlendirmede 19 bilgi ve tutum soruları yeterli:2 kısmen, yeterli: 1, yetersiz:0 olmak üzere 38 puan üzerinden değerlendirildi. Bu puanlar 100'lük sisteme çevrildi. Araştırma sonuçlarına göre; hemşirelerin yenidoğan servisinde sık kullanılan antibiyotiklerin yan etkileri ile ilgili bilgi düzeyi yetersiz bulunmuştur. Hemşirelerin bilgi düzeyini sadece mezun oluna okul etkilemektedir. Lisans-ön lisans mezunlarının bilgi düzeyi Sağlık Meslek Lisesi mezunlarından daha iyi olduğu bulunmuştur (p=0.036) Bu bulgulara dayanarak hemşirelerin bilgi seviyesini yükseltmek için hizmet içi eğitim verilebileceği ve lisans eğitiminin desteklenmesi gerektiği önerilmiştir. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out with aim of determining the level of the nurses' knowledge about the side-effects of antibiotics which are frequently used in newborn services. The survey covered 41 nurses working in various hospitals in the city center of Konya. Data were collected through a survey form prepared on the advice of experts and related written sources. The 19 knowledge-and-attitude questions were evaluated on a 38-point scale (sufficient: 2 pnts., partially sufficient: 1 pnt, and insufficient: 0 pnt.). The scores were later converted into a 100-point scale. The result of the survey revealed that nurses in the newborn services have insufficient knowledge level about the side-effects of the frequently used antibiotics in their services. The only source of their background regarding the topic was found to have been the school which they had graduated from. It was also found out that the knowledge level of a four-year or two-year college graduate is better than that of a Health Vocational High School graduate (p=0.036) According to the findings of the research, it is recommended that an institutional training program be organized and the college curriculum be enriched and backed up in order to upgrade their knowledge level. 34