Huzurevi ve evde yaşayan yaşlıların, yalnızlık ve depresyon düzeyleri ile sosyal destek sistemleri açısından karşılaştırılması
Comparing the loneliness and depression levels of the elderly people residing at nursing homes and living at their homes in relation with social support systems
- Tez No: 156256
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RUKİYE PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
l.OZET Arastama, huzurevlerinde ve evde yaşayan yaşlıların, yalnızlık ve depresyon düzeyleri ile sosyal destek sistemlerinin karşılaştırılması amacıyla huzurevinde 141 ve evde 88 olmak üzere, toplam 229 yaşbda gerçekleştirilmiştir. Veriler UÇLA- Yalnızlık Ölçeği, Yaşlılar İçin Depresyon Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılarak toplanmış; Cronbach Alfa, Student's t, Mann-Whitney U, Pearson's Korelasyon, Ki-kare ve Çoklu Lojistik Regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Olguların yaş ortalaması 76'dır. Yaşlıların %14.8'i yüksek düzeyde yalnızlık yaşamaktadır, %54.1'i depresiftir ve %83.7'si düşük sosyal destek algılamaktadır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY COMPARING THE LONELINESS AND DEPRESSION LEVELS OF THE ELDERLY PEOPLE RESIDING AT NURSING HOMES AND LIVING AT THEIR HOMES IN RELATION WITH SOCIAL SUPPORT SYSTEMS The research was performed with a total of 229 elderly people (141 at nursing homes and 88 at their homes) with the aim of comparing social support systems with the loneliness and depression levels of the elderly people residing at nursing homes and living at their homes. Data were gathered using UCLA-Loneliness Scale, Geriatric Depression Scale and Multidimensional Scale of Perceived Social Support; and were evaluated using Cronbach Alpha, Student's t, Mann-Whitney U, Pearson's Correlation, Chi-square and Multiple Logistic Regression Analysis. Age average of the subjects was 76. 14.8% of them perceived high levels of loneliness, 54.1% were depressive and 83.7% perceived poor social support.