Psikiyatri kiniğinde çalışan hemşirelerin motivasyon düzeyleri
The motivation levels of nurses working in psychiatry clinic
- Tez No: 156255
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM IŞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
1. ÖZET Bu çalışma, psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirelerin, motivasyon düzeylerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemini, İstanbul il sınırları içinde bulunan, araştırma için izin alınan Sağlık Bakanlığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri kliniklerinde çalışan 101 hemşire oluşturmaktadır. Araştırma 1 Eylül 2003 - 1 Aralık 2003 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, literatür bilgileri doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu (Ek 1) ve Motivasyon Kaynaklan Envanteri (Ek 2) kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, bilgisayar ortamında Student, Anova, Kruskal Wallis, Tek Yönlü Varyans Analizi, Ki-kare ve Fisher Exact Testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda; psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirelerin Motivasyon Kaynaklan Envanteri toplam puanı/alt grup puan ortalamaları ile eğitim, çalışma şekli, gece çalışma sayısı, mesleği sevme durumu, yapılan işi önemli görme durumu, basan duygusu alma durumu, çalıştıkları servisi seçme durumu, kurumun çalışma koşullarının uygunluk ve yeterlilik durumu arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirelerin eğitim düzeyleri arttıkça motivasyon düzeylerinin arttığını, ayrıca; olumsuz çalışma koşularının motivasyon düzeylerini negatif yönde etkilediğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The Motivation Levels of Nurses Working in Psychiatry Clinic This study is planned as descriptive for examining the motivation levels of the nurses working in pschiatry clinic. 101 nurses working in Ministry of Healt Bakırköy Reception Institute Education and Recearch Hospital, Istanbul University Faculty of Medicine Education and Research Hospital and Cerrahpaşa Faculty of Medicine Education and Research Hospital- which are located in Istanbul province borders and from which allowance was taken for research - froms the universe and sampling of the research was performed between 1 September 2003 and 1 December 2003. Survey forms (Appendix 1) were prepared by the researcher in accordance with litareture information and Motivation Sources Inventory (Appendix 2) were used as data collecting means during research. Data of the study were evaluated statistically by computer using Student, Anova, Kruskal Wallis, One Way Variance Analysis, Ki-Kare and Fischer Exact Test.