Üniversitede okuyan erkek öğrencilerin cinsel sağlık yaklaşımlarının belirlenmesi
Determination of the approaches in sexual health among male university students
- Tez No: 156257
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE YILDIZ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
1. ÖZET Üniversitede okuyan erkek öğrencilerin cinsellik ve üreme sağlığına yönelik bilgi düzeyleri, yaşadıkları cinsel sorunlar, cinsel davranışları ve cinselliğe yönelik görüşlerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanan bu çalışma; 3 Mart - 6 Haziran 2003 tarihleri arasında, Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampusu' nde 4 farklı fakültede gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ömeldemini; belirtilen tarihler arasında ulaşılan, çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 400 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; öğrencilerin sosyo - demografik özellikleri ile çalışmanın amacı kapsamında oluşturulmuş 65 soruluk anket formu kullanılmıştır. Uygulama öncesi 15 öğrencide ön çalışması yapılmış ve genel uygulamada formlar öğrencilere verilerek doldurmaları sağlanmış, araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, ki - kare testi ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmamızda öğrencilerin yaş ortalamalarının X : 21.33 ± 2.10, sağlık ve sosyal bilimler ile ilgili fakültelerde okuyan öğrenci oram benzer ve tamama yakınının da ( % 99.5 ) bekar olduğu, % 41.6' sırım cinsellikle ilgili yeterli düzeyde bilgi aldığı, ilk cinsel deneyim yaş ortalamalarının X : 17.28 ±1.81 olduğu ve % 31.0'inin aktif cinsellik yaşadıkları saptanmıştır. Öğrencilerin kadm ve erkek üreme organlarına yönelik çoğunun“çok yeterli / yeterli”düzeyde bilgilerinin olduğu, CYBH olarak % 91.8 ile en fazla“AIDS”i bildikleri ve çok azının CYBH geçirdiği, % 86.3 'ünün kontraseptif yöntem kullanmada sorumluluğun her iki eşe ait olması gerektiğini düşündükleri, kadma ait kontraseptif yöntemlerden en fazla % 79.4 ile“KOK ve diğer hormonal yöntemleri”, erkeklere ait olarak da % 86.8 ile de“prezervatifi”bildikleri, % 32.4'ünün AP' ye yönelik danışmanlık aldığı, % 3 3. 8 'inin sürekli bir kontraseptif yöntem kullandığı belirlenmiştir. Öğrencilerin % 85.8 oranıyla cinsellikle ilgili toplumsal tabuların var olduğunu düşündükleri ve % 26.5'inin bu tabuları onaylamadığı görülmüştür.Sonuç olarak; üniversitede okuyan erkek öğrencilerin cinsellik - üreme sağlığına yönelik bilgi - danışmanlık gereteinimlerinin yüksek olduğu ve yapılan istatistiksel analizlerde cinselliğe ilişkin bilgi, düşünce, tutum ve davranışlarının; okudukları fakülteler, cinsellikle ilgili bilgi alma durumu, aile yapısı, doğduğu ve en fazla ikamet ettiği bölge vb. birçok faktörden etkilendiği belirlenmiştir. Anahtar kelimeler : Üniversitede okuyan erkek öğrenciler, cinsellik, üreme sağlığı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY DETERMINATION OF THE APPROCHES TO SEXUAL HEALTH AMONG MALE UNIVERSITY STUDENTS This research is planned to determine the level of information about sexuality and reproductive health the attitude to wards sexuality, sexual behaviour and sexual problems among male university students in four acuities in Haydarpaşa campus of Marmara University between dates March 3rd - June 6th 2003. A total of 400 students who could be reached and apreed to take part, contributed to this research. A questionnarie of 65 questions is used to collect the data about socio dermagraphic profile of the contributing students. A preemptire study is performed on 15 students and general research is completed afterwards by delivering the questionnarie to the students and the data is collected by the researcher. For analysing the data, percentape, ki square test and logistic regression analysis tests are used. In the research, the average age of contributors is calculated to be X : 21.33 ±2.10, the percentage of contributers from Health and Social Sciencies and associated faculties are found to be similiar. 99V5 % of the contributors were single, 41.6 % have sufficrent information about sexuality, the average age of first sexual experience is X : 17.28 ± 1.81 and 3 1.0 % have active sexual life. The information about male and female reproductive organs is found to be“very sufficient / sufficient”. AIDS is known as the main entity 91.8 % with regard to veneral diseases. Very few of the students have veneral disease. 86.3 % of the contributers think that contraception is responsibility of both partners.“Combined oral contraception and other hormonal methods”being the most familiar methods 79.4 % for females.“Condom”is the most familiar method 86.8 % for males. 32.4 % received consultation about family planning, 33.8 % is using a contraception methodcontinuosly. 85.8 % of the students think that social taboos about sexuality do exist, whereas 26.5 % of them do not agree. As a result; need for counselling and information about sexuality and reproductive health is found to be high among male university students. Statistical analysis revealed that; knowledge opinion and attitude towards sexuality affected by many factors, mainly the family background, environment and facilities to reach information about sexuality. Key words : Male university students, sexuality, reproductive health.