Çimento fabrikaları çevresinde havada radyoaktivite ölçümleri ve insan sağlığı yönünden incelenmesi
- Tez No: 15626
- Danışmanlar: PROF.DR. SELMAN R. KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
-II- ÖZET Bu çalışmada, bir çimento fabrikası (Bornova'da) çev resinde atmosferdeki radyoaktiviteyi ölçmek için havadan örnekleme işleminde“Filtre Sistemi”kullanılmıştır. Filt re üzerine alınan örneklerde, toplam beta, toplam gama sa yım teknikleri uygulanmıştır. Bu çalışma, çimento fabrikası çevresinde 18 örnekleme istasyonunda ve karşılaştırmaya esas olmak üzere, fabrika dan 5 km. uzakta 2 örnekleme istasyonunda yapılmıştır. Bu örneklerde, beta aktivitesi hiç bir işlem yapılmaksızın direkt olarak ölçülmüştür. Gama sayımları için ise, örnek ler standart kutulara konup iyice kapatılmıştır. Böylece örneklerdeki radyumdan radonun oluşması ve radyoaktif den geye gelmesi sağlanmıştır. Sonuç olarak, 1, 3, 4 ve 8, 9, 10'no.lu istasyonlarda bütün ölçüm sonuçlarının tepe değerleri gösterdiği bulun muştur. Diğer istasyonlardaki ölçümler, Art-Ortam düzeyin dedir. Bu sonuçlarda, uygulanan deneysel yöntemlerin uyum içinde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-ISI- SUMMARY In this work, a f ilteration system has been used to measure radioactivity in the atmosphere around a cement plant. Total gamma and total beta measurement techniques have been applied for the samples collected on the filter paper. The study has been carried out at 18 sampling stations around cement plant and 2 sampling stations 5 km. away from the plant the determination of background level. The beta activity has been measured on the filter paper directly with out any process. For gamma counts the samples were stared in cylindrical plastic containers before counting for radium and radon daughter products to attain radio active equilibrium. As a result, It has been found that all of the measurement at the stations of 1, 3, 4 and 8, 9, 10 show peak values. The measurement of other stations are around background level. It is shown that experimental methods corried out are in agreement with this conclusion.