Zeolit X'in uranyum adsorpsiyonunda kullanılabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 15625
  2. Yazar: SEMA AKYIL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
-II- ÖZET Bu çalışmada, zeolitlerin adsorban özelliğinden yararla nılarak yapay olarak hazırlanmış zeolit X'in seyreltik sulu çözeltilerdeki uranyumun adsorpsiyonunda kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu amaçla önce silisyum ve sodyum içeriği belirlenen su camı kullanılarak zeolit X hazırlanmıştır. Elde edilen zeo lit X'de silisyum, alüminyum ve sodyum miktarları tayin edil miş ve Si/Al mol oranının literatürlerde belirtilen 1,25 de ğerine uyduğu belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, seyreltik sulu çözeltiler deki uranyumun zeolit X'de adsorpsiyonu değişik pH, konsan trasyon, karıştırma süresi ve sıcaklıklarda denenmiş ve ad- sorpsiyonun maksimum olduğu optimum koşullar saptanmıştır.Zeo lit X'de adsorpsiyonun pH 3 ve 9 da olduğu, karıştırma süresi nin adsorpsiyon verimini etkilemediği ve oda sıcaklığında ça lışmanın uygun olacağı tespit edilmiştir. Bu koşullarda ad sorpsiyon verimi % 86 olarak bulunmuştur. Değişik uranyum konsantrasyonlarındaki çözeltilerle çalı şılarak adsorpsiyon izotermleri oluşturulmuş ve adsorpsiyonun Langmuir tipi adsorpsiyon izotermine uygun olduğu saptanmış tır.
Özet (Çeviri)
-III- SUMMARY The adsorption of uranium from a dilute aqueous solu tion by using of synthetic zeolite X, as an adsorbent, has been investigated. For this purpose, the zeolite X has been synthesised by using of sodium silicate which contains determined amounts of sodium and silicon. The concentrations of sodium, silicon and alimium of the zeolite X have been determined and Si/Al ratio has been found to be 1.25 as expected. The adsorption of uranium from dilute aqueous solution by zeolite X under various pH, uranium concentrations, con tact times and temperature have been studied and the optimum conditions have been determined. It has been found that the adsorbability of uranium exhibits a maximum at pH 3 and pH 9 and that the adsorbability of uranium is constant at various contact times. It has been concluded that the room temperature is favorable on adsorption process. Under this optimum conditions, the adsorption efficiency of the zeolite X is found to be as 86%. On the other hand, the influence of uranium concentra tion on the capacity of the zeolite X was investigated, It 2 + has been determined that the adsorption of U0" ions in aqueous solution follows the Langmuir type isotherm.