Kardiyovasküler problemli hastalarda dış basınç pompası( enhanced eksternal counterpulsation(EECP)) tedavisinin yaşam kalitesine etkisi
Effect of EECP treatment on quality of life in patients with kardiovasculer problems
  1. Tez No: 156265
  2. Yazar: AYŞEGÜL İNCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
l.ÖZET Bu araştırma, ülkemizde Dış Basınç Pompası (EECP) tedavisi uygulanan hastaların yaşam kalitesinde bir değişim olup olmadığım belirlemek ve verilecek hemşirelik bakımını saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul Memorial Hastanesi'nde EECP tedavisine başvuran tüm hastalar, örneklemini ise belirlenen kriterler doğrultusunda seçilen 30 hasta oluşturmuştur. Veriler Hasta Bilgi Formu ve Nottingham Sağlık Profili (NSP) kullanılarak toplanmıştır. NSP tedaviye başlamadan hemen önce ve tedavi bitiminde birer kez uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Wilcoxon Rank ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY EFFECT OF EECP TREATMENT ON GUALITY OF LIFE IN PATIENTS WITH CARDIOVASCULER PROBLEMS The present study aimed to explore whether Enhanced Eksternal Counterpulsation (EECP) made any changes on patients' quality of life and to determine the effect of nursing. A total of 30 patients were selected, by using designated criteria, from the pool of patients who received EECP treatment at Istanbul Memorial Hospital. The measurments used in mis study were Patient Data Form and Nottingham Health Profile (NSP) used once prior to the treatment and once again right after the treatment. Statistical analyses were done by using Wilcoxon Rank and Mann Whitney U tests.