E.Ü. hastanesinde göğüs hastalıklarında teşhis amacı ile x-ışınlarının kullanımı sonucu insanların aldığı radyasyon dozunun araştırılması
- Tez No: 15628
- Danışmanlar: PROF.DR. SELMAN R. KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
-II- ÖZET Bu yüksek lisans tez çalışmasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalında mararaografi çeki len 170 hasta için meme kalınlıkları tespit edilmiştir.Mam- mografi cihazında uygulanan kVxmA değerleri ile ölçülen ka lınlıklar arasındaki ilişki grafikler çizilerek, maksimum kalınlıklar belirlenmiştir. Belirlenen kalınlıklarda fan tomlar (% 50 balmumu-% 50 parafin) hazırlanmıştır. Fantom- ların orta noktaları belirlenmiş ve bu noktalara iyon oda- si yerleştirilerek orta-göğüste absorblanan radyasyon dozu, dozimetreden okunmuştur. Bu değer diğer faktörlerle çarpı larak doz (rad) cinsinden hesaplanmıştır. Ve kalınlıklarla doz (rad) arasındaki ilişki için grafikler çizilmiştir. Elde edilen grafiklerden faydalanarak bir dozimetre olmadan sadece meme kalınlığı ölçülerek absorblanan dozu tayin etmenin mümkün olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-III- SUMMARY In this Master of Science Thesis study, carried at the Ege University Faculty of Medicine, Department at Radio-diagnostic, the breast thickness of 170 patients have been determined through mammography. Maximum thicknes ses have been maintained by graphs which have been drawn to show the relation between the measured thickness and values measured by the kVxmA applied at the mammography apparatus. Phantoms of mixture of 50 % wax-50 % paraphine have been' prepared in the thicknesses indicated. The mid points of the phantoms were determined and ionization chambers were placed at these points.. Thus, the dosage of radiation absorbed at mid-breast was read at the dose- meter. This value was calculated by multiplying with the other factors and computed through dose as Rad.. To deter mine the relation between the thicknesses and dose (Rad), graphs were drawn.. Conseguently, it has been determined that, without the use of a dosemeter, but by the use of the graphs obtained, it is possible to determine the dosage absorbed by measuring the thickness of the breast...