Ankara Şehir Hastanesinde çalışan hekimlerin mikrobiyata hakkında bilgi düzeyleri, pre/probiyotik kullanımı hakkında tutum ve düşünceleri
- Tez No: 627687
- Danışmanlar: DR. İREP KARATAŞ ERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Giriş ve Amaç: Mikrobiyota son yıllarda popüler bir hal almakta ve hakkında çokça çalışma yapılmaktadır. Bunun sonucunda insan hayatında önemli sonuçlar doğurabilecek birçok hastalıkla ilişkisi kanıtlanmıştır. Bunun yanısıra koruyucu hekimlik açısından da sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Çalışmamızın amacı sağlık açısından bu kadar önemli ve geniş yere sahip olan mikrobiyota hakkında Ankara Şehir Hastanesinde çalışan hekimlerin bilgi düzeylerini belirlemek, pre/probiyotik kullanımı hakkında tutum ve düşüncelerini ve bunu etkileyen faktörleri öğrenmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ankara Şehir Hastanesinde Kasım-Aralık 2019 tarihlerinde çalışan 8 farklı branştan 308 hekim yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini ise aile hekimliği, acil tıp, göğüs hastalıkları, fizik tedavi ve rehabilitasyon, kardiyoloji, kadın hastalıkları ve doğum, dahiliye, pediatri kliniklerinde görev yapan asistan, uzman ve öğretim görevlisi unvanlarından biri bulunan, araştırmaya katılmaya gönüllü hekimler oluşturmaktadır. Çalışmamız gözlemsel tipte tanımlayıcı bir anket çalışmasıdır. Anketlerin veri analizi SPSS 23.0 paket proğramı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan 308 hekimin %65.58'i kadın, %34.42'ü ise erkekti. Katılımcıların yaş ortalaması 30.47±6.26 yıl olarak hesaplandı. Katılımcıların hizmet sürelerinin ortalaması 5.59±6.15 yıl olarak hesaplandı. Katılımcıların %54.22'si evli, %44.80'i bekar, %0.97'si ise boşanmıştı. Çalışmaya katılan hekimlerin %84.41'ü araştırma görevlisi iken %15.59'u uzman veya öğretim görevlisiydi. En yüksek oranda katılım %32.46 ile aile hekimliği kliniğine aitken, en düşük oranda katılım %4.87 ile kardiyoloji kliniğine aitti. Hekimlerin genel doğru ortalaması 11.71±2.90 olarak bulundu. Evli olanların doğru ortalaması 12.02±2.91 bekar olanlara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (p=0,030). Araştırma görevlisi hekimlerin doğru ortalaması 11.57±2.87 ile uzman-öğretim görevlisi hekimlerin doğru ortalamasına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulundu (p=0.046). Çocuğu olanların net ortalaması 12.43±2.66 çocuğu olmayan hekimlerinki 11.41±2.94'e göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0.005). Meslek yılına göre anlamlı fakat zayıf şekilde pozitif korelasyon tespit edildi. Branşlara göre bilgi düzeyleri arasında yapılan karşılaştırılmada istatiksiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0.02).
Özet (Çeviri)
Objective: Microbiota has become popular in recent years and a lot of work is being done about it. As a result, its relationship with many diseases that can have important consequences in human life has been proven. In addition, it is very important for a healthy life for preventive medicine. The aim of our study is to determine the knowledge levels of physicians working in Ankara City Hospital about microbiota, which is so important and wide in terms of health, to learn their attitudes and thoughts about the use of pre/probiotics, and the factors affecting this. Materials and Methods: This study was performed on 308 physicians from 8 different branches working in Ankara city hospital between November and December 2019. The universe of this research is the doctors working in Ankara City Hospital. The sample of the study consists of physicians who are volunteers to participate in the research, which is one of the assistants, specialists and lecturers who work in family medicine, emergency medicine, chest diseases, physical therapy and rehabilitation, cardiology, gynecology and obstetrics, internal medicine, pediatrics clinics. Our study is a descriptive survey study of an observational type. Data analysis of the questionnaires was done by using SPSS 23.0 package program. Results: Of the 308 physicians who participated in our study, 65.58%were women and 34.42%were men. The average age of the participants was calculated as 30.47 ± 6.26 years. The average service life of the participants was calculated as 5.59 ± 6.15. 54.22%of the participants were married, 44.80%were single and 0.97%were divorced. While 84.41%of the physicians who participated in the study were research assistants, 15.59%were experts or lecturers. The highest participation was in the Family Medicine clinic with 32.46%, while the lowest was in the Cardiology clinic with 4.87%. The general correct mean of the physicians was found to be 11.71 ± 2.90. The correct mean of the married ones was statistically significantly higher than 12.02 ± 2.91 single people (p = 0.030). The correct mean of the research assistant physicians was 11.57 ± 2.87 and statistically significantly lower than that of the specialist physician assistant physician (p = 0.046). The net average of the children with children was found to be statistically significantly higher than that of 12.43 ± 2.66 children compared to 11.41 ± 2.94 (p = 0.005). A significant but weakly positive correlation was detected according to the profession year. A statistically significant difference was found in the comparison between the levels of knowledge according to the branches (p = 0.02).