Diyaliz hemşirelerinin , yoğun bakım ve servis hemşireleri ile karşılaştırmalı olarak işe bağlı stres, tükenmişlik ve doyum düzeylerinin incelenmesi
The comparative analysis of work-related stres, bornout and job satisfaction levels between diaylses nurses and intensive care nurses, ward nurses
- Tez No: 156295
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇİĞDEM GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu gözlemsel, kesitsel, kontrollü ve ilişki arayıcı araştırma, Diyaliz Hemşirelerinin işle bağlantılı stres, tükenmişlik ve doyum düzeylerini iki kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak incelemek üzere planlanmıştır. Veri toplama araçları olarak, sosyo-demografik özelliklerin yanı sıra, deneklerin çalışma ortamlarına ilişkin özelliklerini de sorgulayan bir form ile, îşe Bağlı Gerginlik Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota îş Doyumu Anketi kullanılmıştır. Araştırmanın denekleri, Antalya İli Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi, Antalya Devlet Hastanesi ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan, 31 Diyaliz, 100 Yoğun Bakım ve 49 Servis Hemşiresi olmak üzere toplam 180 hemşireden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This observational, cross-sectional, controlled and associative study was planned to analyze the level of work-related stress, burnout and job satisfaction of Dialysis Nurses compared to two control groups. A questionnaire inquiring the socio-demographic characteristics of the subjects and properties related to their work places as well as the Work-Related Strain Inventory, the Maslach Burnout Inventory and the Minnesota Work Satisfaction Questionnaire were used to collect data. The subjects consisted of 180 nurses (31 Dialysis Nurses, 100 Intensive Care Nurses, 49 Ward Nurses) working in the Antalya Social Security Institution, Antalya State Hospital and Akdeniz University Faculty of Medicine hospitals.