Klimakterium dönemindeki kadınların yaşam kalitelerinin ve umutsuzluk düzeylerinin incelenmesi
An investigation of hopelessness levels and quality of life in climacterium of the women
- Tez No: 156296
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMRAN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
BOLUM VI ÖZET Araştırma, Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Anket Formu' nun (MENQOL) Türkiye'deki geçerlik ve güvenirliğini test etmek ve klimakterium dönemindeki kadınların yaşam kalitelerini, umutsuzluk düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini; Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D. Menopoz polikliniğine 1 Haziran-30 Ağustos 2003 tarihleri arasında başvuran, son adetini en az bir yıl önce görmüş, son altı aydır HRT kullanmamış, doğal menopozlu olan 120 kadın oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak; kadınların demografik ve klimakterik özelliklerine ilişkin görüşme formu, Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Anket Formu (MENQOL) ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Student t testi (independent t testi), x2 kare, Korelasyon testi uygulanmıştır. MENQOL' nun geçerlik çalışmasında; dil geçerliği için beş ve içerik geçerliği için 10 uzman görüşü alınmıştır.
Özet (Çeviri)
176 SUMMARY THE INVESTIGATION OF HOPELESSNESS LEVELS AND QUALITY OF LIFE IN CLIMACTERIUM OF THE WOMEN This descriptive and sectional study was planned to test the validity and reliability of the Menopause-Specific Quality Of Life Questionnaire (MENQOL) in Turkey and to determine the quality of life, hopelessness levels and effective factors of climacteric women. The study sample consisted of 120 women with natural menopause, who admitted to the Department of Obstetrics and Gynecology Menopause Policlinic, Dokuz Eylül University, Faculty of Medicine between 1 June-30 Agust 2003, and whose last menstrual bleeding had been at least one year ago and who had not been using HRT for the last six months before their participation in the study. As data collection tools, an interview form concerning the demographic and climacterium characteristics of women, a Menopause-Specific Quality Of Life Questionnaire (MENQOL), and Beck Hopelessness Scale were used. In the assessment of the data ANOVA, Student t-test (İndipendent t test), Chi- Square test, and Correlation test were used for the statistical analyses. Five specialists were consulted for the language validity and 10 specialists were consulted for the content validity of MENQOL. Kendall Coefficient of Concordance was found to be (W: 0.393, p< 0.001). Test-retest reliability coefficient was found for vasomotor domain to be 0.93, for psychosocial domain to be 0.97, for physical domain to be 0.97 and for sexual domain to be 0.88. Of MENQOL, the correlations between the two halves for the first and second application were 0.57 and 0.58 respectively; Guttman Split-half reliability coefficients were 0.68, 0.68 respectively; Spearman Brown reliability coefficients were 0.72, 0.73 respectively;177 and 15 items in Part 1 Cronbach Alpha Value was 0.91, 0.91 and 14 items in Part 2 Cronbach Alpha Value was 0.70, 0.71. Of women, who participated in the study, 67.5% was in the age range of 50- 59 years whereas their mean age was 53.00±4.92 years and mean menopause age was 47.90+3.99 years. Majority of the women were married (90.0%) and 35.0% of them were the graduates of high school/faculty. Of the unemployed 85.0% of women, 32.5% were on retirement. Of women with a systemic disease (57.5%), 43.2% were with hypertension. Of women, 100% were not consuming alcohol whereas 76.6% were non-smokers. The mean age of the women, who smoked cigarettes, was 46.46±3.30 years and that of the non-smokers was 48.33±4.10 years.