Stroklu hastalara bakım verenlerin eğitim gereksinimlerinin saptanması
  1. Tez No: 156305
  2. Yazar: TÜMAY OĞUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HURİYE VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Stroklu hastalara bakım veren ailelerin eğitim gereksinimlerinin saptanması amacıyla yapılan tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Bu çalışma Ankara Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Başkanlığı Beyin Hasarı Kliniğinde Ocak 2004 - Mayıs 2004 tarihleri arasında; strok geçiren hasta ve bakım veren aile bireyleriyle görüşülerek yapılmıştır. Veri toplama amacıyla literatür bilgisi doğrultusunda.araştırmacı tarafından soru formları geliştirilmiştir. Soru formları üç bölümden oluşmuştur. İlk bölümde stroklu bireye bakım veren aile üyesiyle ilgili sorular, ikinci bölümde stroklu hastayla ilgili sorular ve üçüncü bölümde ise bakıma yönelik sorular yer almıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonuçlarına göre, Stroklu hastaya bakım veren ailelerin öncelikle strok, kullandığı ilaçlar, güvenliğinin sağlanması, günlük yaşam aktivitelerini sürdürme, mesane -barsak fonksiyonlarını sürdürme, cilt bütünlüğünü koruma ve sürdürme,yutma-konuşma becerileri, kullandığı yardımcı malzemeler, stroklu hastanın duygusal ve davranışsal tepkileri, cinsel yaşantı, kontraktür gelişimini engelleme konularında bilgilendirilmeye ihtiyaçları vardır. Bu veriler doğrultusunda hemşireler tarafından bir eğitim planı oluşturulması, stroklu hasta ve bakım veren aile bireylerine uygulanması gereklidir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research, which has been carried out in the Brain Injury Department of Turkish Armed Forces Rehabilitation and Care Center, is a descriptive study to determine the educational needs of stroke survivors' family caregivers. During the research stroke survivors who has been hospitalized in the Brain Injury Department between January and May 2004 and their caregivers were interviewed. The researcher has developed questionnaires making use of literature to collect data. The questionnaires were consisting of three parts including questions about the care giving families, stroke survivor, and care given. Concluding by the evaluation of data collected, the family caregivers need to be primarily educated on the medication used, safety of medication, maintenance of daily activities, skin care, swallowing and speaking ability, supportive equipment used, sensitive and behavioral responses, sexual life and prevention of contractive development. By interpretation of data collected, we concluded that nurses are to plan and give the necessary education to stroke survivors' family caregivers. 50