Epilepsili çocuğu olan ailelerin problem çözme becerileri
Problem solving skills of the families who have child with epilepsy
- Tez No: 156304
- Danışmanlar: PROF.DR. NALAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
VII. ÖZET EPİLEPSİLİ ÇOCUĞU OLAN AİLELERİN PROBLEM ÇÖZME BECERİLERİ Bu araştırma, idyopatik epilepsi tanısı ile takip edilen çocukların ailelerine, hemşire tarafından verilen problem çözme, epilepsi bilgilendirme eğitimi ve danışmanlık hizmetlerinin, anksiyete, ebeveyn duygu durumu, aile fonksiyonu, nöbetlere yönelik ebeveyn kaygıları üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla, deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, GATA Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Nöroloji Polikliniğine, Mayıs 2003-Haziran 2004 tarihleri arasında epilepsi tedavisi takibine gelen çocukların ebeveyneleri ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Aileyi Tanıtıcı Bilgi Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Aile Fonksiyonu Ölçeği, Nöbetlere Yönelik Ebeveyn Duygu Durum Ölçeği, Problem Çözme Ölçeği, Nöbetlere Yönelik Ebeveyn Kaygı Ölçeği Ve Epilepsi Bilgi Ölçeği kullanılmıştır. 52 ebeveyn, çalışma ve karşılaştırma gruplarına randomize olarak atanmışlardır. Eğitim öncesi tüm katılımcılara veri toplama formları doldurtulmuştur. Karşılaştırma grubunda bulunan ebeveynler rutin bakıma devam ederken, 3 ay sonunda, aynı formlar tekrar uygulanmıştır. Çalışma grubunda bulunan ebeveynlere ise, problem çözme ve epilepsi bilgi eğitimi verilerek, eğitimden 3 ay sonra sonra aynı aynı formlar yeniden uygulanmıştır. Ebeveynlerin sürekli danışmanlık alabilmeleri için, araştırmacının telefon numaraları kendilerine verilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 10.0 paket programı kullanılmış ve yüzdelik hesaplaması, ki-kare, İki Ortalama Arası Farkın Önemlilik Testi, Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, verilen problem çözme ve epilepsi bilgilendirme eğitiminin, ailelerin anksiyete ve nöbetlere yönelik endişelerinde azalma sağladığı, problem çözme becerilerini ve epilepsi bilgisini geliştirerek, olumsuz aile duygu durumunu azalttığı, aile fonksiyon seviyesini artırdığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, epilepsi konusunda eğitim almış hemşirelerin, epilepsinin çocuk ve aile üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla, epilepsili çocuğu olan ailelere, planlı ve sürekli olacak şekilde, eğitim ve danışmanlık hizmetlerini sunmalarının yararlı olacağı düşünülmüştür. 47
Özet (Çeviri)
Vin. SUMMARY PROBLEM SOLVING SKILLS OF THE FAMILIES WHO HAVE CHILD WITH EPILEPSY This study was an experimental study performed to determine the effect of services in which problem solving, epilepsy information and counselling were given to the parents of epileptic children by the researcher. The study was performed at Gülhane Military Medical Academy Pediatric Neurology Outpatient unit, between May 2003-June 2004. The sample of the study wereconsisted of the parents of epileptic children. Beck Anxiety Inventory, Problem Solving Inventory, Parent Mood Scale, Family Apgar Scale, Parent Concerns about Seizures Scale, and Knowledge Epilepsy Scale were used to measure the effect of the intervention. 52 parents were assigned to the intervention and control group by randomization. At the beginning all assesment tools were given to the parents and then parents who were in control group followed the routine care in the unit. After 3- months, period scales were given to this group again. The parents who were in the intervention group joined to the problem solving and epilepsy illness information program and after three months of this program, scales were given to this group too. Besides, for the counselling purpose, the telephone numbers of the researcher were given to the parents in intervention group. Data were analyzed by using SPSS 10.0 program and, frequencies, chi-square test, and Student t test and pearson correlation test were used to see the effect of intervention. As a conclusions, anxiety and parent concerns for seizures were decreased significantly. In addition intervention provided higher scores in functions of family by increasing epilepsy knowledge of problem solving and illness. In the light of these results,it was concluded that if the nurses equipped by the knowledge of epilepsy give counselling and information to the parents of children with epilepsy, this servis can help to the parents to cope with the negative effects of these chronic condition. 48