İnmeli hasta ve yakınlarının yaşam doyumlarının incelenmesi
İnvestigation of life satisfaction of patients who have paralysis and their family members
  1. Tez No: 156307
  2. Yazar: HÜLYA GÜLYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYFER KARADAKOVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
100 BÖLÜM V 5.1. ÖZET Bu çalışma, inmeli hastaların ve hastaya bakım veren yakınlarının yaşam doyumlarını ve yaşam doyumlarını etkileyen faktörleri incelemek amacıyla ve bu konuda yeterli çalışma yapılmamış olması nedeniyle planlanmıştır. Araştırma Ege Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı servis ve polikliniğinde 1 Haziran 2003- 3 1 Ağustos 2003 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örnekleminde“Olasılıksız Örnekleme Yöntemi”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini daha önceden belirlenen sınırlılıklara uygun 75 hasta ve onların yakınları oluşturmuştur. Araştırmada; Hasta Tanıtım Formu, Hasta Yakını Tanıtım Formu, Barthell İndeksi, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, ve Genel Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmacı hasta ve yakınlarıyla ayrı ayrı görüşerek anket formları araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Elde edilen veriler, SPSS 10,0 istatistik programında işlenmiştir. Sayı, yüzde dağılımları, Pearson Korelasyon Testi, Student t Testi, Oneway ANOVA varyans analizi ve Bonferroni ileri analizi yapılmıştır. Yaşam Doyumu Ölçeği 'nin dil geçerliliği yapılmış ve Kendall Uyuşum Katsayısı Korelasyon Testi yapılmış olup W(20):,175; X : 29,913; (SD): 19; (oc):,053 olarak bulunmuştur. Yaşam doyumu ölçeği hastalar için test- tekrartest arasındaki farkın incelenmesi için t testi yapılarak t= -,908 ; p> 0,05 değerleri elde edilmiştir. Yaşam doyumu ölçeği hasta yakınları için test- tekrartest arasındaki farkın incelenmesi için t testi yapılarak t=,294; p> 0,05 değerleri elde edilmiştir. Araştırmaya katılan hastaların % 93,3'ü iskemik inme geçirmiş; % 43,3'ü 61- 70 yaş grubu içinde olan;büyük çoğunluğu evli (% 84,0'ü) ve çocuk sahibi (%93,6) olan hastalardır. Eğitim durumu açısından büyük çoğunluğu (%56,0) okuryazar- ilkokul mezunu; % 48,1 'i emekli; % 36,0'sı ev hanımı olduklarını bildirmişlerdir. Araştırma kapsamındaki hastaların % 98,7'si çalışmadığını; çalışmama nedenleri sorulduğunda % 36,5M hastalıklarından dolayı çalışamadıklarını bildirmişlerdir. Araştırmaya katılan hasta yakınlarının % 46,7'si 50 yaş altı yaş grubu; % 60'ı kadın olduğunu; medeni durumları incelendiğinde % 86,7'si evli olduğunu ve % 85,3' ü çocuk sahibi olduklarını; eğitim durumları sorulduğunda % 42,6'sı okuryazar- ilkokul mezunu; % 45,4'ü emekli; % 40' ı ev hanımı olduklarını; % 96,0'sı çalışmadıklarını; çalışmadığını101 belirten hasta yakınlarının % 46,7'si hiç çalışmadığını / ev hanımı olduklarını; % 52,0'si sağlık sorununun olduğunu: sağlık sorunu olan hasta yakınlarının % 71,8'i kronik bir hastalığa sahip olduğunu bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
102 SUMMARY This study aims to assess Life Satisfaction and the factors that affect Life Satisfaction of patients who have paralysis and their care taking family members and because there is no enough study about this subject. The research is conducted at the Ege University Research Hospital, Department of Neurology, between the dates June 01 - August 31, 2003. The sampling method“Non-probability Sampling”is used where the sample consisted of 75 patients and their family members whose profiles matched the pre-determined criteria. In the research Patient Identification Form, Patient Family Member Identification Form, Barthell Index, Beck Hopelessness Scale, Life Satisfaction Measure, and General Life Satisfaction Measure are used. The survey questionnaire forms are completed by the researcher based on individual interviews of the patients and their family members. The data obtained are analyzed using the statistics software SPSS 10.0. Percentage distributions are calculated and Pearson Correlation Test, Student t-test, One- Way ANOVA Variance Analysis and Bonferroni advanced analysis are applied. The Life Satisfaction Measure is tested for language validity and the Kendall test tau correlation of coefficient is conducted. The following values are determined as a result of the Kendall test: W (20):.175; X: 29.913; (SD): 19; (oc):.053. For the Life Satisfaction Measure of patients the test-retest variability is analyzed by the help of t- test where the values t = -.908; p > 0.05 are obtained. For the Life Satisfaction Measure of family members the test-retest variability is analyzed by the help of t-test where the values t =.294; p > 0.05 are obtained. The patient statistics that took part in the research showed that 93.3% had ischemic paralysis; 43.3% fell in the age group 61-70; 84.0% was married, and 93.6% had children. In terms of schooling the majority of the patients (56.0%) were literate and had only completed their primary education. 48.1% of the patients were retired; 36.0% reported to be housewives. 98.7% of the patients were not employed and 36.5% reported their illness as the reason for their unemployment. The family members on the other hand had the following statistics: 46.7 fell in the age group of below 50; 60% were female; 86.7% were married; 85.3% had children.103 In trams of schooling 42.6% were literate had only completed their primary education; 45.4% were retired; % 40% were house wives; 96.0% were not employed where 46.7% reported that they had never been employed or were house wives, and 52.0% did not work due to health related problems; among the family members with health problems 71.8% stated to have a chronic illness. For the family members a significant difference was observed in the mean scores of general life satisfaction between those who had a chronic illness and those who had not. The marital status of family members (F = 4.557; p < 0.05), and their state of having or not having health problems (F = 6.641; p < 0.05) indicated a significant difference in the mean scores of general life satisfaction. The duration of care provided to the patients showed significant differences in the mean Barthell index scores (F = 10.737; p< 0.05), and the mean Beck Hopelessness Scale scores (F = 2.849; p < 0.05) of the patients. The state of having or not having health problems and the Beck Hopelessness Scores indicated a significant difference (F = 4.803; p < 0.05) for the family members.