Hayvanat bahçesi fiziksel planlamalarında gözönünde bulundurulması gerekli genel prensipler
- Tez No: 2774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
-100- 6. ÖZET 8u araştırmanın, amacı, ülkemizdeki Hayvanat Bahçeleri Fiziksel Planlamalarında Genel Prensiplerin belirlenmesidir. Bu amaçla dünyadaki ve ülkemizdeki bazı hayvanat bahçeleri »Zooloji dernekleri ile hayvanat bahçesi planlayan ve tesis eden özel kuruluşlardan bilgiler derlenmiştir. Bu bilgilerin değerlendirilmesinden ortaya çıkan sonuçlara göre, ülkemizdeki Hayvanat Bahçeleri Fiziksel Planlamalarında Gözönünde Bulundurulması Gerekli Genel Prensipler; Ziyaretçiler, Sergileme ve Tasarım yönlerinden ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, aşağıdaki planlama prensipleri saptanmıştır: - Giriş bölümünde hayvanat bahçesinin sembolik niteliği takdim edilmeli, burada ayrıca danışma bürosu ile çeşitli satış elemanlarına yer yerveri İmalidir, - Hayvanat bahçelerinde yaya trafiği, servis trafiğinden ayrı düşünülmelidir. Uygun aralıklarla ziyaretçilerin dinlenmelerini sağlayacak dinlenme elemanları ile kötü hava şartlarına karşı koruyucu sığınaklara ve restoran, kafeterya gibi servis ünitelerine yerverilmelidir. - Ziyaretçiler ve hayvanlar arasına konan barlyerler hem ziyaretçileri hayvanlardan, hemde hayvanları ziyaretçilerden koruyacak şekilde olmalıdır. -.-. tffctrgi alanlarındaki ltılaı, juagaralar, su yüzeyleri ile adalar habitata uygun olmalıdır.-101- - Sergi alanı yas il alan düzenlemelerinde, sergilenen hayvanın habitatına uygun bitkiler eeç İlmeli ve bu bitkiler hayvanlar için zararlı olmamalıdır. - Sergi alanı dışında kalan alanlardaki yeşil alan düzenlemesine önem verilmeli, örneğin piknik alanları planlanmalıdır. - Planlamada hayvanlar için gerekli servis binaları, hayvan hastanesi ve bahçede kullanılan bitkisel materyalin sağlanacağı fidanlık ve sera gibi ©er vie Üniteleri unutulmamalıdır. - Seyir alanları herkes için en iyi seyir fırsatını vermelidir. - Hayvanat bahçelerinde ziyaretçilere bilgi veren ve uyarma yapan işaret ve levhalar kullanıldığı gibi, bu amaçla hem kulağa, nemde göze hitap eden audio-vlsual tekniklerden de yararlanılmalıdır. - Hayvanat bahçesi fiziksel planlamalarında çocuklara ait çocuk Hayvanat Bahçesi de düşünülmelidir. Hayvanat Bahçeleri Sistematik, Zoocografik, Habitat, Davranışsal ve Popüler esasa göre ayrı ayrı planlanabil inektedir. Fakat günümüz hayvanat bahçeleri incelendiğinde, bir veya birkaç esasa göre, yani karma sisteme göre planlandıkları görülmüştür. Tine bu yönlü incelemelerden çıkan sonuçlara göre dünyada, çok değişik hayvanların sergilendiği hayvanat bahçeleri ile hayvanların sadece doğal olarak yaşadıkları ortamda sergilendiği Yaşayan Doğa Müzeleri bulunmaktadır. Ülkemizde, hayvanat bahçeleri nitelik ve nicelik bakımından çok yetersiz bulunmuştur. Bu nedenle, ülkemizde yeni modern hayvanat bahçelerinin kurulması, mevcut olanların ise geliştirilmesi gerekmektedir. Yükseköğretim Kurula Dokümantasyon Merkep
Özet (Çeviri)
-102- İUMMABY The aim of this research is to find out general principles in the physical planning of our country's zoos. With this aim» some Information was collected from some zoos in the world and in our country, Zoological Societies and some special firms which design and establish zoos. Acoording to results which were found out by examining of this information, the general principles which must be considered in the physical planning of our country's zoo, were studied from the point of visitors, exhibition and design. According to the results which are obtained from this research, the following planning principles were determined: - The symbol of zoo must be presented at the entrance, in addition the information and the various selling units. - The circulations far pedestrian must be considered to separate from the service circulation in the zoos, - The rest units for the visitors such as the shelters which will protect the visitors towards the bad weather conditions and the service facilities like the restaurants, cafe must be located in appropriately spaces, - The barriers, which are located between the visitors and the animals, must be established in protection forms to save the visitors from the animals and the animals from the visitors, - The caves, the grottos, the water bodies and the islands must be located according to habitat,-103- - In the landscape planning of the exhibition areas» the plants must be chosen according to animal's habitat but these plants mustn't be dangerous for the animals. - The landspace planning, out of exhibit areas must be paid close attention. For example, the picnic areas must be planned, in these areas. - The service buildings which are necessary for the animals, the animal hospitals, the service facilities like the nursery and green- houses which will provide the necessary plant material for zoo, mustn't be forgotten in the planning, - The view areas have to give the best fortune to the visitors to watch the exhibitions. - As, the sings and the labels, which give information and stimulate to the visitors Can be used, with this aim Audio-Visual techniques, which discourse both to the ear and the eye, may be used in zoos, too, - Children's zoos must be considered in the zoo physical plannings too. The zoos may be planned separately according to systematic, Zoogeographic, Habitat, Behaviorial and Popular bases. When we research the modern zoos, it was seen that, they are planned according to combination of the seperate zoo plannings. According to the results of zoo planning researches) there are the living nature museums which exhibit the animals in only their own habitat and the zoos which exhibit saperate sorts of animal in the world. The zoos were considered very insufficient because of quality and quantity in our country. There for, the new, modern zoos must be established and the exiting zoos must be developed in our country.