Adölasan evli kadınlarda üreme sağlığı ve sosyoekonomik-kültürel özellikler
Reproduction health and social-economic-cultural characteristics in adolescent married women
- Tez No: 156321
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİMET SEVGİ GENÇALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
1.0ZET Araştırma, kadın üreme sağlığı içinde ergenlik döneminde yapılan evliliklerle, ortaya çıkan üreme sağlığı ve sosyoekonomik-kültürel özellikleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma İstanbul ili, Ümraniye İlçesi, Ümraniye Merkez Sağlık Ocağı ve özel Afiyet Hastanesi'ne Mayıs-Temmuz 2002 tarihleri arasında başvuran, adölesan evlilik yapmış, yaşı 24'ü geçmeyen 300 adölesan ile araştırmacı tarafından hazırlanan anket formunun görüşülerek doldurulmasıyla uygulanmıştır. Analizinde ortalamalar, yüzdelikler kullanılmıştır. Araştırmamızdaki adölesan kadınların yaş ortalamasının 20, çoğunlukla ilkokul mezunu oldukları, ortalama evlilik yaşının 15,3, çoğunun evliliklerinde sorun yaşadıkları belirlenmiştir. Araştırmamızdaki adölesanların menstruasyona, cinselliğe, gebeliğe, CYBH'lara ilişkin bilgilerinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Adölesanların %77'si en az bir gebelik geçirmiştir (ortalama gebelik sayısı =3,5), %34,3'ü düşük yapmıştır. Adölesan gebelerin %74,1'inin vajinal, %25,9'unun sezeryanla doğum yaptığı, %98,1'inin doğumlarını sağlık çalışanlarının yaptırdığı belirlenmiştir. Adölesanların %29,7'sinin modern, %15,3'ünün geleneksel Aile Planlaması yöntemi kullandıkları, %45'inin kullanmadıkları, %46,6'sının en az bir defa jinekolojik bir problemle doktora gittiği saptanmıştır. Araştırmamız doğrultusunda içinde bulundukları sosyoekonomik-kültürel faktörlerin ve evliliğin etkisiyle daha fazla sağlık ve sosyal sorunlarla karşılaştıkları düşünülen adölesanlar için daha etkin araştırma, hizmet ve programların oluşturulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY REPRODUCTION HEALTH AND SOCIAL-ECONOMIC-CULTURAL CHARACTERISTICS IN ADOLESCENT- MARRİED WOMEN The research is made explanatorily in order to determine reproduction health aspect and social-economic-cultural characteristics in marriages done in adolescence period which is known as challenging from woman reproduction health point of view. The research is carried out by filling out the questionnaire prepared by the researcher in interviews together with chosen 300 adolescents below 24 years old who have done adolescent-marriages, between May-July 2002 in Ümraniye Central Village Clinic, Private Afiyet Hospital in Ümraniye, Istanbul. In the analysis averages and percentages have been used. It has been found that the adolescent women in our research have an age average as 20, are elementary school graduated house wifes, their average marrying age is 15,3, most of them are having problems in their marriage. It has been found that the adolescents in our research have insufficient knowledge on mensturation, sex, pregnancy, STD. The 77% of adolescents had at least one pregnancy; 74,1% of them vaginally, 25,9% of them sectio, 29,7% of the adolescents use modern, 15,3% traditional Family Planning method and 45% don't, It has been established that 46,6% of the adolescents went to doctor at least once with a gynecologic problem. By our research it has been suggested for the adolescents who are thought to be facing to more health and social problems with the effect of the social- economical-cultural factors they are in and marriage, that more effective research, service and programmers should be formed.