Diyabetik ayak ülserlerinin tedavisinde klasik yara pansumanı ile hidrokolloid yara pansumanının etkilerinin incelenmesi
Investigation of the hydrocolloid wound dressing and classic dressing effects on the diabetic foot ulcer treatment
- Tez No: 156320
- Danışmanlar: PROF.DR. ALEV DRAMALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
86 BOLUM VI ÖZET Bu araştırma, diyabetik ayak ülserlerinin ilerlemesini önlemek, iyileşmeyi hızlandırmak ve hastanede kalış süresini azaltmak için, tedavide uygulanan klasik yara pansumanları ile Hidrokolloid yara pansumanlarının etkilerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Deneysel olarak planlanan araştırmaya, 1 Mart 2003 ile 29 Şubat 2004 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji A.B.D., İç Hastalıkları A.B.D., Infeksiyon Hastalıkları A.B.D. ve Dermatoloji A.B.D. tarafından ortak düzenlenen“Diyabetik Ayak Konseyi”ne gelen, Tip I ve Tip II diyabet hastalığı nedeniyle Wagner sınıflamasına göre, 2. ve 3. derece diyabetik ayak ülseri gelişmiş hastalar, tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilerek alınmıştır. Araştırmanın örneklemi, Deney Grubu (yara bakımında hidrokolloid yara pansumanı uygulanan) 30, Kontrol Grubu (yara bakımında klasik yara pansumanı uygulanan) 30 olmak üzere 60 hastadan oluşmuştur. Deney grubunda, hidrokolloid yara pansumanı, kaviteli yaralarda hidrokolloid pasta, akıntılı yaralarda hidrokolloid pudra ile kombine kullanılarak 30 gün boyunca günlük uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara klasik pansuman uygulamasına devam edilmiştir.87 Araştırma sonucunu etkileyebilecek faktörler olan yaş, etyoloji ve diyabetik ayak ülseri derecesi (Wagner sınıflaması) iki grupta da eşit tutulmuş olup aralarında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır (p > 0.05). Hastaların yara iyileşme miktarı, pansumanın 1. günü, 8. günü, 15. günü ve 30. günü yapılan yara alanı ölçümlerinin izlenmesiyle kaydedilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi, Ki-kare, t-testi, sayı, yüzde ve korelasyon analizleri kullanılarak yapılmıştır. Hidrokolloid yara pansumanı uygulanan deney grubundaki hastalarda yara alanının 30 gün sonunda, klasik pansuman uygulanan kontrol grubundaki hastalara oranla daha fazla küçüldüğü ve daha hızlı kapandığı saptanmıştır. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0.05). Bu araştırmanın, daha fazla denek sayısıyla ve yara tamamen kapanıncaya kadar sürdürülerek yapılması önerilmiştir. Bununla birlikte, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen diyabetik ayak ülserlerinin hasta eğitimi ve özenli bir takiple önlenebilir olması nedeniyle, hasta eğitiminden sorumlu olan hemşirelerin bu konuda özel sertifika eğitimi almaları gerekmektedir. Ayrıca bilgi ve becerilerin paylaşılması adına, konunun kitapçık haline getirilerek tüm hastanelerde uygulamanın sağlanmasına çalışılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY This research has been conducted to compare the effects of Hydrocolloid wound dressing and classic wound dressing for the treatment of diabetic foot ulcers. The research was designed as an experimental study and carried out in“Diabetic Foot Council”that is organised by Orthopadie - Traumatology Department, Internal Diseases Department, Infection Diseases Department, and Dermatology Department of Ege University Medical School Hospital, from 1 March 2003 to 29 February 2004. People who have 2nd and 3th degree of diabetic foot ulcer (according to Wagner Classified) because of Type I and II Diyabetes Mellitus, were randomly assigned as the research subjects. The study population of 60 patients was divided into two groups; the first group of 30 was an experimental group to whom Hydrocolloid wound dressing had been applied, the second group of 30 served as the control group to whom classic wound dressing had been applied. The experimental group of patients had the Hydrocolloid wound dressing applied as combined with paste when the wound has cavity, and with powder when the wound is infected as daily usage throughout 30 days. There was no significant difference between the two groups in regard to the patients' characteristics such as; age, etiology or wound degree (Wagner classification) (p > 0.05). The wound healing was reported as measurement of wound area on the 1st day, the 8th day, the 15th day and the 30th day of dressing.89 The data is analyzed with the statistical tests of Chi-square, t-test, and persons' correlation. The results demonstrate that the wound healing in the experimental group was much better and faster so than the control group after the 30th day of dressing. The difference was found statistically significant between these two groups (p < 0.05). It was recommended that, new investigation could be done with more subjects and until the wounds were healed completely. In addition, the diabetic foot ulcer is preventable that's why nurses, who are responsible for the patient's education, should have certificate on this subject. More over, it was suggested that, this research should be printed as reference material for the other hospitals.