Koroner arter hastalıklı kadınlarda kardiyak risk faktörlerini azaltmada hemşirelik eğitiminin etkisi
The effect of nurse education in reduction cardiac risk factors with women having coronary artery disease
- Tez No: 156327
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NERMİN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
1. ÖZET Araştırma Kroner Arter Hastalıklı bayan hastalarda risk faktörlerine yönelik yaklaşımları incelemek, bu konuda gerekli eğitimi planlamak, risk faktörleri ve morbidite özellikleri doğrultusunda planlanan sağlık eğitiminin sağlık davranışlarına etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmış tanımlayıcı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini İstanbul Anadolu yakası sınırları içerisinde Prof. Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Hastanesi Kardiyoloji polikliniğine randevum olarak gelen hastalar oluşturmaktadır. Örneklem grubunu 01.11.2002 - 01.04.2003 tarihleri arasında uygun kriterlere göre seçilen 24-70 yaş grubundaki bayan KAH'lı hastalar oluşturmuştur. 30 deney, 30 kontrol grubu vakalar olasılıksız rastgele seçilmiştir. Araştırmada kullanılan 55 soruyu kapsayan anket formu, Framingham çalışmasından alınmıştır. Avrupa Kardiyoloji Birliği klavuzu koroner risk tablosuyla hastaların risk yükü hesaplanmıştır. Kroner Arter Hastalığında sağlık davranışlarının değişimi“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ)”uygulanarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler student-t test, Paired - t test, Ki-Kare, Yates, Fisher Kesin Ki-Kare Analizi, spearman sıra korelasyon katsayısı, Kruskall - Wallis tek yönlü varyans analizi, Mc Nemar test kullanarak bilgisayarda yapılmıştır. Hastaların kişisel özelliklerinden cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, meslek, gelir düzeyinin SYBDÖ puanlarını etkilediği saptanmıştır. Eğitim verilen deney grubunda eğitim öncesi SYBDÖ alt grupları toplam puanı düşükken, eğitim sonu değerlendirmede ortalama puanlan istatistiksel olarak anlamlı artışlar göstermiştir. Kontrol grubunda ise puan düşüşleri dikkat çekmektedir (P>0,05). Deney grubunun Eğitim sonrasında total kolestrol, LDL kolesterol düzeyleri azalmıştır. Kontrol grubunun ise kolesterol değerleri çalışma öncesi ve sonrası istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
1. SUMMARY THE EFFECT OF NURSE EDUCATION IN REDUCTION CARDIAC RISK FACTORS WITH WOMAN HAVING CORONARY ARTERY DISEASE This study is an experimental study made among female patients with coronary artery disease for education methods about risk factors, planning the education about this subject and evaluating the health education planned about risk factors and morbidity affect on the health behaviour. The patients who applies to the outpatient clinic of Siyami Ersek Thorasic and Cardiovascular Surgery Hospital were indued on research group. The female patients with coronary artery disease, aged 24-74 years old and chosen related to the proper criteria were included between 01.11.02 - 01.04.03 date interval. 30 study, 30 control group patients were randomized. The questionnaire form with fifty five questions used in the study was taken from Framingham study. The risk of patients were calculated according to the European Cardiology society guide. The rises of the patients were evaluated according to coronary risk table taken from the national protection guide prepared by European Cardiology Society which was based on Framingham results in the coronary artery disease patients health behaviours changers were evaluated by using Health Promoting Life-Style Profile (HPLP) were made on the computer by using student-t test, qi-chi-square, Yates, fisher ki-square analysis, paired-t test, sperman order correlate validity, kruskall-wallis single direction analysis and Mc nemar test. It was detected that patients sex, age, education status, job and economic status affect HPLP scores.