Edirne ili merkezindeki kadınlarda doğum sonrası depresyon tanılaması, risk analizleri ve yardım arama davranışları
Postpartum depression diagnosis in women in Edirne centrum, risk analysis and help seeking behaviour
- Tez No: 156346
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
7.0ZET Doğum sonrası dönem, annede oluşan fizyolojik değişikliklerin yanında ebeveynliğe geçişin yaşandığı, yeni rollerin ve sorumlulukların üstlenildiği bir dönemdir. Bu dönemde ebeveynler bebek bakımı vermek, yeni rolleri öğrenmek ve bebekle ilgili problemlerle başetmek zorundadırlar. Bu nedenle doğum sonrası dönem bazı duygusal sorunların ortaya çıkabileceği hassas bir dönem olarak değerlendirilmektedir. Bu duygusal sorunların en sık görüleni ve zorlayıcı olanı doğum sonrası depresyondur (DSD). Yapılan pek çok çalışmada DSD yaygınlığı %5-25 arasında bildirilmiştir. Annenin bebek bakımı ve diğer konularda yardım kaynaklarını kullanması DSD riskinin azaltılmasını ve annenin bu dönemi daha kolay geçirmesini destekleyecektir. Bu araştırma; doğum sonrası depresyonun görülme sıklığını ve etkileyen faktörleri belirlemek, bu faktörler ile yardım arama davranışları arasındaki ilişkiyi tanımlamak amacıyla tanımlayıcı ve metodolojik tipte planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Edirne il merkezindeki dokuz sağlık ocağına kayıtlı 0-12 ay arasında bebeği olan anneler arasından randomize örnekleme yöntemi ile seçilen 679 kişi alınmıştır (N=1530). Örnekleme, sağlık ocağına kayıtlı, en az okur yazar ve çalışmaya katılmaya istekli olan anneler alınmıştır. Araştırma verileri, anne ve yakınlarına özgü sosyo-demografik ve doğumsal özellikleri sorgulayan bilgi formu, Cox ve arkadaşları tarafından geliştirilen Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ve May tarafından geliştirilen Yardım Arama Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizinde; anneleri tanımlayıcı özellikleri değerlendirmek için sayı, yüzdelik, ortalama (standart sapma), tanımlayıcı özellikler ile ölçek alt boyut ilişkilerini değerlendirmek için student-t testi, manmidney-u testi, one way anova, kruskall-wallis varyans analizi, speaman korelasyon analizi, tukey HSD testleri, lojistik regresyon yöntemleri ve güvenirlik analizleri kullanılmıştır. V 100Araştırma grubunu yaş ortalaması 26.7 ± 5.4, çoğunluğu ilkokul mezunu (%80), eşi lise mezunu (%34.2) olan, herhangi bir işte çalışmayan (%74.7), ekonomik durumlarını“orta”olarak ifade eden (%60.5) ve çekirdek aile tipinde olan (%74.2) anneler oluşturmuştur. Annelerin çoğu (%55.1) ilk gebeliğini yaşamıştır. Sezeryanla doğum oranı yüksek bulunmuştur (%57.9). %3.1'nde ölü doğum, %1.3'nde ise doğumdan sonraki 1 ay içinde bebek kaybı saptanmıştır. Çoğu normal doğum ağırlığında olan bebeklerin yaklaşık yarısı (%51.8) erkek ve 7-12 ay arasında bulunmuştur (%48.7). Annelerde kronik hastalık öyküsü %10.6, psikiyatrik hastalık öyküsü % 19.4 bulunmuştur. Annelerin ifadelerine göre %64.8'nin gebelikleri planlı ve %76.3'ü bebek bakımında eşlerinden destek görmektedirler. Annelerin yaklaşık Vi'nün çocukluklarında anne ve/veya babadan uzun süre ayrı kalma öyküsü vardır. Annelerin çoğunluğu (%70) anne-eş-kayınvalide-kayınpeder ve arkadaş ilişkilerini“iyi”olarak tanımlamıştır. Bu araştırmada EPDS'ye göre doğum sonrası depresyon yaygınlığı kesme puanı 12 alındığında %25.6, 13 alındığında %21.3 olarak saptanmıştır. EPDS toplam puanına göre annelerin %16.6'sı orta depresyon, %21.4'ü ağır depresyon sınırlarında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Postpartum period is a transitional period of experiencig parenthhood and taking over new roles and new responsibilities besides psyhiological changes in mother. In this period parents have to give baby care, learn new roles and cope with problems about babies. For this reason postpartum period is evaluated to be a sensitive period in which some emotional problems can arise. The most common and compulsive one of these emotional problems is postpartum depression (PPD). In most researches the prevelance of PPD was reported between 5% and 25%. That the mother uses helping resources abouth baby care and other subjects will support the reduction of PPD risk and the mother to overcome this period easily. This descriptive and methodological study was planned to determine the incidence of postpartum depression and affecting factors and to define the relationship between these factors and help seeking behaviours. 679 people chosen according to random sample from the mothers who had 0-12 mounth old babies and registered to nine village clinics in Edirne provincial centre were included in the research sample (N=1530). Mothers who were literate and willing to participate in the study and registered in the village clinic were included in the sample. Research data were collected from information form which interrogates the mother and her relatives' socio-demographic and congenital structure, Edinburgh Postpartum Depression Scale developed by Cox and his colleagues and Help seeking Questionnaire developed by May. The number, the percentage, average for evaluation of the mothers' descriptive features, student-t test, mann-withney u test, one-way ANOVA, kruskal wallis variant analysis, spearman correlation analysis, tukey HSD test, logistics regression test and reliability analysis for the evaluation of the relationship between the descriptive features and scale subdimension were used in the statistical analysis of this research. 103Research group was composed of the mothers who were at the average age of 26.7±5.4, most of whom graduated from primary school (80%), whose husbands graduated from high school (34.2%), who didn't work (74.7%), who reported that their economical situation was average (60.5%) and who were in nuclear family types (74.2%). Most of the mothers experienced the first pregnancy (55.1%). It was found that the rate of cesearean section was high (57.9%). It was determined that 3.1% of them had still birth and 1.3% of them had the loss of babies in one month after birth. It was found that approximately half of the babies who were at normal birth weights were boys and 7-12 months old. It was found that chronical diseases were 10.6% and psychiatric diseases were 19.4% in mothers. According to the mothers' explanation, 64.8% of the pregnancies were planned and 76.3% of mothers took support from their husbands. Approximately lA of the mothers had a story abouth being seperate from their mothers and fathers in their childhood for a long time. Most of the mothers (70%) defined that mother, husband, mother-in-low, father-in-low and friends' relationship was good.