Psikiyatri servisinde yatan hastaların memnuniyet derecesinin ölçülmesi
The masurement of pleasure degree of patients which at psychiatry service
  1. Tez No: 156355
  2. Yazar: CEYLAN BACANAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMDİ TUTKUN, Y.DOÇ.DR. GÜLÜMSER SERTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PSİKİYATRİ SERVİSİNDE YATAN HASTALARIN MEMNUNİYET DERECESİNİN ÖLÇÜLMESİ Ceylan BACANAK Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Ana Bilim Dalı Psikiyatri Hemşireliği Yüksek Lisans Programı Tez Yöneticileri : Yrd.Doç. Dr. Gülümser SERTBAŞ, Doç. Dr. Hamdi TUTKUN Haziran-2004, 62 Sayfa Bu araştırma, bir psikiyatri kliniğinde yatan hastaların memnuniyet derecesini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırma, Gaziantep Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Psikiyatri Kliniğinde, en az iki gün süreyle yatan 40 hasta üzerinde uygulanmıştır. Hastaların verilen hemşirelik bakımından memnuniyetlerini belirlemek amacıyla, Psikiyatri Araştırma ve Eğitim Merkezi (PAREM) tarafından geliştirilmiş olan anketin 8 maddelik sosyodemoğrafik bilgi formu ile“Hemşirelik Bakımı Değerlendirme Formu”kullanılmıştır.Hastalardan her bir maddeyle ilgili değerlendirmeyi“yeterli”,“kısmen yeterli”,“çok yeterli”,“yetersiz”seçeneklerini işaretleyerek yapmaları istenmiştir. Formlar hastalar tarafından boş bir odada doldurulmuştur. Uygulama sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda“yeterli”,“kısmen yeterli”,“çok yeterli”,“yetersiz”ifade sayılan belirlenmiş ve değerlendirmeler yüzdelik alınarak yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara bakıldığında, Hemşirelik Bakımı Değerlendirme Formunda yer alan“Hasta Kabul Uygulamaları”,“Günlük Sürekli Gereksinimler”,“Bireye Yönelik Tedavi Amaçlı Uygulamalar”a ilişkin görüşler yüksek oranda yeterli bulunmuştur. Buna göre psikiyatri servisinde yatan hastaların memnuniyet derecesi yeterli bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Hasta tatmini, kaliteli hasta bakımı. H
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. S. Thesis THE MEASUREMENT OF PLEASURE DEGREE OF PATIENTS WHICH AT PSYCHIATRY SERVICE Ceylan BACANAK Gaziantep University Graduate School of Health Science, Department of Nursing High License Programe of Psychiatry Nursing Supervisors: Assist. Prof. Dr. Gülümser SERTBAŞ, Assoc. Prof. Dr. Hamdi TUTKUN June-2004, 62 Pages This study was conducted as a descriptive survey to determine the care quality of patients that at the psychiatry service. This study was applied for 40 patients that were stayed at least two days at the Psychiatry Service of the University of Gaziantep Medical Faculty Hospital. In this study, to determine the care quality, the social demographic knowledge containing eight items and the Nursing Care - Estimating Questionnaire, which was improved by the researchers at PAREM, was used. The patients did estimating for each question as marked one of the“qualified”, ill“partially qualified”,“very qualified”and“inadequate”. The patients answered questionnaires at an empty room. At the end of practices, the number of answers which“qualified”,“partially qualified”,“very qualified”and“inadequate”were determined and estimating was done as percent (%). According to the results of the study, the ideas for“the Practices of 111 Acceptance”,“the Daily Prolonged Necessities”and“the Practices for Treatment to the Patients”were found as“qualified”in high rate. According to these results, the pleasure degree of patients was found“qualified”. Keywords; Patient satisfaction, quality of health care. IV