Sağlıklı term yenidoğanlarda yaşamın ilk 12 saatinde hematokrit değişiklikleri ve ölçüm yönteminin karşılaştırılması
- Tez No: 156365
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ KÜÇÜKÖDÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışma Haziran 2002 - Eylül 2003 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde doğan 69 sağlıklı term yenidoğanda hematokritin yaşa bağlı değişimi ve hematokrit ölçüm yöntemlerinin karşılaştırılması amacıyla yerel etik kurul onayı alınarak yapıldı. Bütün olgularda kord 30 saniye içinde klempe edildi ve kord kanından, postnatal 2, 6 ve 12. saatlerde antekubital venden periferik kan örnekleri alındı. Alman örneklerde Hematokrit eşzamanlı olarak otomatik CBC ve mikrosantrifüj yöntemi ile ölçüldü. Periferik venöz hematokrit değerleri yaşamın 2. saatinde en yüksek seviyeye çıktı ve derece derece azalarak 12. saatte kord kam seviyesine düştü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The targets of this study were to evaluate hematocrit value changes with age (hours) and to compare two different hematocrit measurement methods (Microcentrifuge and CBC). Following approval from local ethics committee 69 term, healthy newborns bom in Ondokuz Mayıs University Obstetric and Gynecology service between June 2002 - September 2003 were included in this study. In all subjects umbilical cord was clamped within 30 seconds and blood samples were taken from the cord and from antecubital vein postnatally at 2nd, 6th and 12th hours. The hematocrit values of blood samples were determined both by CBC and microcentrifuge methods. Peripheral venous hematocrit values peaked at 2nd hour and then they slowly decreased with values reaching cord blood levels in 12th hour of life.