Çocuklarda demir eksikliği ve demir eksikliği anemisinin tanı ve takibinde retikülosit hemoglobin içeriğinin önemi
  1. Tez No: 156376
  2. Yazar: HALİL ORMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Demir eksikliği ve demir eksikliği anemisi tüm dünyada ve özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler için önemli bir sağlık problemidir. Demir eksikliğinin teşhisi demir metabolizmasının bir takım biyokimyasal gösterge panellerine dayanmaktadır. Bunlar eritrosit parametreleri, ferritin, Transferrin satürasyonu, transferrin, serum demiri, demir bağlama kapasitesi, eritrosit çinkoprotoporfirini içermektedir. Son zamanlarda bunlara transferrin reseptörü ve retikülosii hücre parametreleri gibi daha hassas laboratuvar testleri eklenmiştir. Bu hastalığın yaygınlığından ötürü tanı ve tedavi takibi ekonomik bir yükü de beraberinde getirmektedir. Özellikle retikülosit hücre parametrelerinin bu ihtiyaca cevap verebileceği yönünde çalışmalar olmasından dolayı ülkemiz çocukları açısından bu parametreleri değerlendirmek için bu çalışmayı yaptık. Mevcut yayınların aksine özellikle retikülosit hemoglobin içeriği'nin demir eksikliği safhasını yakalama şansının düşük olduğunu gördük. Fakat bu konu ile ilgili daha yüksek miktarda vaka sayılarını içeren ileri çalışmalara ihtiyaç duyulduğu da bir gerçektir. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY iron deficiency and iron deficiency anemia is a worldwide problem especially in developing countries like Turkey. The diagnosis of iron deficiency depends on some biochemical markers. These markers consist of erithrocyte indices, ferritin, transferrin saturation, transferrin, serum iron, serum iron binding capacity and erithrocyte zincprotoporphirin. TfR and reticulocyte cell indices have been added to the sensitive laboratory tests recently. The diagnosis and treatment follow-up cause a huge economical problem because it is a common disease in the population. Our study has aimed to evaluate whether reticulocyte cell indices may play a role of in the diagnosis and treatment follow-up of iron deficiency anemia. As contrast to the literature we found that CHr has no role in showing the period of iron deficiency. Further analyses with high number of subjects had to be performed to investigate the efficiency of reticulocyte cell indices. 58