Febril konvülsiyonlu çocuklarda hipokampal skleroz
Hippocampal sclerosis in children with febrile seizures
  1. Tez No: 156375
  2. Yazar: AHMET SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEFER KUMANDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Dirençli epilepsi nedeniyle öpere edilen kompleks parsiyel epilepsili vakaların büyük kısmının otopsi materyallerinde hipokampal skleroz saptanmıştır. Bu vakaların retrospektif incelemelerinde % 35 oranında febril konvülsiyon hikayelerinin saptanması febril konvülsiyonların hipokampal skleroza neden olduğu fikrini doğurmuştur. Bu konuda bir çok hayvan ve insan kaynaklı çalışmalar yapılmış fakat febril konvülsiyon ile hipokampal skleroz arasındaki ilişki tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Kısıtlı sayıdaki çalışmalarda da doğumsal veya sonradan oluşan hipokampal sklerozun febril konvülsiyona neden olabileceği ileri sürülmüştür. Febril konvülsiyonlu çocuklarda hipokampal değişikliğin sıklığı ve genetik geçişi konusunda çalışmalar da sınırlı kalmaktadır. Çalışma Aralık 2001- Aralık 2002 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil servisi ve Çocuk Nörolojisi polikliniğine ateşli dönemde konvülsiyon geçirme şikayetiyle başvuran 13'ü basit, 13'ü komplike FK tanısı alan toplam 26 çocuk vakada yapıldı. 46Vakalara hipokampal MRG, son geçirilen konvülsiyondan 6 hafta ve 6 ay sonra olmak üzere iki kez yapıldı. Basit febril konvülsiyonlu vaka grubundaki bir vakada ö.haftada hipokampal değişiklik olduğu ve 6.ayda da bu değişikliğin devam ettiği saptandı. Komplike febril konvülsiyonlu vaka grubundaki dört vakada ö.haftada hipokampal değişiklik olduğu ve ö.ayda da bu değişikliğin iki vakada devam ettiği görüldü. Basit ve komplike FK grubundaki vakalarda hipokampal değişiklik görülme sıklığı açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi fakat komplike FK'lu vakalarda hipokampal değişikliğin daha sık olduğu gözlendi. Basit febril konvülsiyonlu bir vakada ö.aydaki hipokampal değişikliğin devam etmesi; doğumsal hipokampal malformasyonun olabileceğini düşündürdü. Fakat çocukluk yaş grubunda hipokampal sklerozun görülme oranım gösteren bir çalışmaya rastlamadığımızdan bu bulgunun coinsidans olarak da değerlendirilebileceği düşünülebilir. Ailesel özelliği olan ve olmayan febril konvülsiyon grubundaki vakalarda hipokampal değişiklik görülme sıklığı açısından da istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi fakat ailesel özelliği olan vakalarda hipokampal değişikliğin daha sık olduğu gözlemlendi. İstatistiksel olarak hipokampal sklerozun febril konvülsiyona neden olduğu veya aile hikayesi olanlarda daha sık febril konvülsiyon görüldüğü söylenemedi. Febril konvülsiyonların hipokampal sklreroza neden olduğunu veya tipler arasında değişikliklerin farklı olduğunu söylemek için vakaların uzun süreli takiplerinin yapılması gerektiği sonucuna varıldı. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hippocampaî sclerosis was diagnosed at the autopsy materials of the most of the operated patients with complex partial seizures because of intractable seizures. Determination history of febrile convulsion in these patients with 35 % rate retrospectively suggested febrile convulsions caused hippocampal sclerosis. In spite of many investigations were done with animal and human models relationships between febrile convulsion and hippocampal sclerosis was unknown. Congenital or acquired hippocampal sclerosis was suggested as cause of hippocampal sclerosis with limited studies. Studies about frequency of hippocampal alteration and genetic inheritance with febrile convulsions were limited. The study was done for patients with 13 simple and 13 complex febrile seizures who admitted to Pediatric Emergency Unit and Pediatric Neurology Unit with febrile convulsion history between December 2001 and December 2002. Hippocampal MRI was done at 6 week and 6 month after last seizure. Hippocampal alteration was found in one patient with simple febrile seizure at 6 48week and 6 month. Hippocampal alteration was found in four patients with complex febrile seizure at 6 week and this change was lasting in two patients at 6 month. There was no significant difference statistically according to frequency of hippocampal alteration between groups with simple and complex febrile seizure but hippocampal alteration was seen frequently in patients with complex febrile seizures. Lasting of hippocampal alteration in one patient with simple febrile seizure at 6 month suggested probability of congenital hippocampal malformation. Because of there was no study about frequency of hippocampal sclerosis for child age this was thought as coincide. There was no significant difference statistically between patients with hereditary and non-hereditary febrile seizures about frequency of hippocampal alteration but hippocampal alteration was seen frequently at hereditary group. It was not said statistically febrile seizures caused by hippocampal sclerosis or seen frequently in patients with family history. In conclusion, long- term following is necessary for saying febrile seizures cause hippocampal sclerosis or different alterations occur between types. 49