Talasemi majörlü olgularda periodontolojik sorunların araştırılması ve bu hastalarda karaciğer demir yükü ile dişeti demir yükünün karşılaştırlması
Investigation of periodontological problems in patients with thalassemia majör and comparison of liver land gingival iron load in these patients
- Tez No: 156388
- Danışmanlar: PROF.DR. DURAN CANATAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
70 ÖZET 76 talasemi olgusu ile 20. bireyden oluşan, talasemisi olmayan kontrol grubunun klinik periodontolojik muayeneleri yapılarak GI, PI, CD skorlarına bakılmıştır. Bu skorların her üçünde de talasemik çalışma grubumuzda ; kontrol grubumuza göre istatistiksel anlamlı fark bulunmuştur. Bir başka deyişle talasemik olgularımızda periodontolojik ve gingival sorunlar kontrol grubuna göre anlamlı olmak üzere daha fazla görülmüştür. Talasemik olguların serum ferritin düzeyleri ile GI, PI, CD parametreleri arasında anlamlı korelasyon bulunmamıştır. 76 talasemi olgusu ile 20 bireyden oluşan kontrol grubumuzun dişeti dokusunun histopatolojik ve' immünhistokimyasal değerlendirmesi yapılmışta. Talasemik olgularımızda dişetinde siderozis, submukozal iltihap (gingivitis), fibrozis, kollagen tip-I ve tip-IV varlığı kontrol grubuna göre aradaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Talasemik çalışma grubumuz ile kontrol grubunun klinik periodontolojik değerlendirme parametrelerinden GI, PI, CD ile iltihap alanında demir varlığı, iltihap alanındaki demir varlığı ile submukozal iltihap (gingivitis) ve iltihap alanındaki demir varlığı ile kollagen tip-I ve kollagen tip-I ile de dişetindeki fibrozis arasında istatistiksel olarak önemli olan korelasyon tespit edilmiştir. 22 olgudan oluşan talasemik olgularımızın karaciğer dokusunda, hepsinde hepatoselluler, kupffer ve portal alanda siderozis ve fibrozis ve hepatitits saptanmıştır. İlave olarak % 22,7 olguda arteriolde demir, % 50 olguda endotelde demir, % 54,5 olguda kollagen tip-I varlığı tespit edilmiştir. Karaciğer dokusunda gözlenen siderozis ile karaciğer dokusunda fibrozis, hepatitis varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmıştır. Talasemik olgularımızda gözlenen karaciğer fibrozisi ile aynı olgularımızda gözlenen dişeti fibrozisi arasında korelasyon saptanmamıştır. Talasemik olgularımızdaki hepatik siderozis ile dişeti siderozisi arasında istatistiksel anlamda önemli olan korelasyon tespit edilmemiştir.71 Bu çalışmamızda özet olarak, talasemik olgularımızda perigdontolojik ve gingival sorunlann hem klinik hemde histopatolojik olarak kontrol grubumuza göre istatistiksel anlamda önemli olmak üzere daha sık görüldüğünü, ayrıca vücut demir yükünün bir göstergesi olarak dişeti dokusu siderozisinin ncpatoseîluer siderczis'iie aralarında belirgin bir pozitif korelasyon görülmesine rağmen, istatistiksel "anlamda önemli korelasyon göstermediğini ifade edebiliriz. Ancak bu çalışmada histopatolojik inceleme yapılan olgu sayısı az olduğundan, karaciğer ve dişeti dokusunun birlikte incelendiği daha fazla olgudan oluşacak ve kantitatif demir ölçümleri ile de desteklenecek daha ileri çalışmalar konuyu daha iyi aydınlatacaktır.
Özet (Çeviri)
: 72 SUMMARY Clinical periodontologic examination of 76 thalessemic patients and 20 healty controls were performed and their GI, PI and CD scores were evaluated. All these scores of the patient group were significantly different than those of the controls. In other words, periodontologic and gingival problems of the patients were sigriifanctly more than those of the controls. There was no significant corelation between GI, PI and CD parameters and serum ferritin levels of the patients. "Histopathologic and immunohistochemical evalution of the gingiva of b©th the patients and the controls were performed in the patients group, gingival siderosis, submucosal inflaination (gingivitis), fibrosis and the presence of type-I and type-IV collagens were significantly more than those of the controls. There was a statistically significant correlation between GI, PI and CD and the iron content of the infection area, between iron content and submucosal inflamation (gingivitis), between iron content and type-I collagen, between type-I collagen content and fibrosis of the gingiva in the patients group. In the liver tissue of 22 thalassemic cases, siderosis in hepatocellular, kupffer and portal areas, and fibrosis and hepatitis were found. In addition, there was iron in arteriol of 22,7 %, iron in endotel of 50 % and collagen type-I in 54,5 % of the cases. There was a correlation between siderosis and fibrosis and hepatitis in the liver tissue. There was no corelation between the liver fibrosis and the gingival fibrosis in the thalassemic patients. Also no significant corelation was found between hepatic siderosis and gingival siderosis in the patients group. In conclusion, in this study, both periodontologic and gingival problems of the thalassemic group were statistically more friquently found than in the control group both clinically and histopathologically. Also, there was not a statistically significant positive correlation between gingival siderosis, which is a sing of body iron load and the hepatocellular siderosis. Howewer, since the number of histopathologically evaluated cases in this study was low, a study in which the liver and gingiva can be evaluated at the same time and the tissue iron content can be cantitatively measured in more cases would be more useful..«»