Son dört yıllık sürede hastanede yatan hastalarda invazif ve invazif olmayan fungal enfeksiyon sıklığının belirlenmesi
To evaluate frequency of the causative fungal agents in hospitalized patients with invasive and non invasive in last four years
- Tez No: 156387
- Danışmanlar: PROF.DR. NECLA AKÇAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Eylül 1998 ve Aralık 2003 tarihleri arasında çocuk kliniğinde polikliniklerde ayaktan görülen ve servislerde yatarak tedavi edilen hastalarda mantar etkenleri ile invazif ve noninvazif enfeksiyon sıklığı retrospektif olarak araştırılmıştır. CTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları mikrobiyoloji laboratuvannda kullanılan ATB bioM6rieux otomatik identifikasyon yapan sistemle mantar etkenleri identifiye edilmiştir. Çalışmaya 160'ı polMinikten izlenen ve 461 yatan hasta olarak toplam 621 hasta alınmıştır. 391 vakada üreyen mantar etkenleri flora veya kolonizasyon olarak kabul edilmiştir. Hem bu grupta hem de 230 invazif ve noninvazif fungal enfeksiyon saptanan gruplarda en sık rastlanan mantar etkeninin literatürlere uygun şekilde %95 ile Candida türleri olduğu görülmektedir. Candida türleri içinde de şıklığıyla öne çıkan etkenin benzer şekilde %64 ile C. albicans olduğu belirlenmiştir. 621 hastada dört yıllık süre içerisinde üremiş olan Candida türlerinin sıklık sırasına göre dağılımı; %64 C. albicans, %4.0 tropicalis, %3.8 parapsilozis, %2>.l dupliniensis, %3.5 pelliculosa, %2.8 krusei ve %2.4 ile glabrata olarak saptanmıştır. Daha az görülen Geotrophicum, Trichosporon, Saccaromyches ve Rhodotorula türlerinin sıklığının tüm fungal etkenler arasında %3.02 olduğu görülmektedir. Dört yıllık hastane verilerine göre invazif ve noninvazif fungal enfeksiyonlarda en sık görülen etkenin Candida türleri olduğu, bunların içinde de en sık mantar enfeksiyonu etkeni olarak C. albicans'm saptandığı görülmektedir. Ayrıca beş vakada Aspergillus saptanmıştır. Özellikle ağır hastalığı olan ve immün yetmezliği olan hastalarda ortaya çıkan fungal enfeksiyonların morbidite ve mortaliteyi etkilediği görülmektedir. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we evaluated the causative fungal agents and the frequency of invasive or noninvasive infections in patients both seen in outpatient clinics and those hospitalized between September 1998 and December 2003 in University of Istanbul Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Pediatrics, retrospectively. ATB bioMerieux automated system were used to identify fungal agents in Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Pediatrics, Microbiology Laboratuary. 621 patients, 160 of which were followed through outpatient clinic and 461 which were hospitalized, were included in the study. The fungal agent collected from 391 patients were defined as flora, colonisation or contamination. As shown in the literature, both in 391 patients and in patients with 230 invasive and noninvasive infections, the most frequent causative agent was Candida spp. Also the most frequent agent among Candida spp. was Candida albicans (64%). The Candida spp. found through out 4 years were as follow; 63% C. albicans, 4% C. tropicalis, 3.8% C. parapsilozis, 3.7% C. dupliniensis, 3.5% C. pelliculosa, 2.8% C. krusei and 2.4% C. glabrata. The less frequent seen species Geotrophicum, Tricosporon, Saccromyches and Rhodotorula spp. composed %3.02 among all fungal agents. In this study, according to hospital data collected in 4 years, the most frequent cause of invasive and noninvasive fungal infections was Candida spp., and among them the most frequent causative agent was C. albicans. Aspergillus was isolated in 5 patients. Fungal infections affect the mortality and mobidity in both immune deficient and seriously ill patients. 64