Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda silik nörolojik belirtiler
Neurological soft signs in attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 156401
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT KAYAALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Silik Nörolojik Belirtiler Bu çalışmada Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı almış olan çocuklarda silik nörolojik belirtilerin sıklığı araştırılmıştır. Yaş.cinsiyet, sosyoekonomik ve sosyokültürel olarak birbiriyle eşleştirilmiş 40 hasta ve 40 kontrol gurubu Silk Bulgular için Nörolojik Muayene (Neurological Examination for Soft Signs-NESS) adlı form kullanılarak.toplam puan ve alt test puanlan bakımından karşılaştırılmıştır.Ayrıca DEHB gurubunda silik nörolojik belirtiler ile nöropsikolojik test bulguları arasındaki ilişki de değerlendirilmiştir. DEHB gurubunda toplam puanının yanında lateralizasyon.yürüme ve denge.disritmi, hareketi sürdürememe, istemsiz hareket,tekrarlayıcı hareket hızı, ardışık hareket hızı, yürüme hareketlerinde taşma.yaşa göre aşırı taşma ve asimetrik taşma ortalama puanları anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.Erkek çocukların ortalama toplam puanı kız çocuklardan daha yüksek bulunmuş.yaş arttıkça silik belirtilerin azaldığı gözlenmiştir. DEHB gurubunda alt tip dağılımı ile silik belirtiler arasında bir ilişki saptanmazken, performans zekası azaldıkça belirtilerin arttığı bulunmuştur.Bender geştalt testi ile silik belirtiler arasında bir ilişki bulunmamıştır. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY Neurological soft signs in Attention Deficit Hyperactivity Disorder In this study,the prevalance of neurological soft signs in children with Attention Deficit Hyperactivity Disorder is exploredAge, gender, socioeconomically and socioculturally matched 40 patients and 40 healthy control were administred the examination form named Neurological Examination for Soft Signs to compare total and sub test scores.The relationship with neuropsychological test findings and neurological soft signs was also evaluated in the ADHD group. The ADHD group was found to have significantly higher total scores and sub scores of lateralization, gait and balance,dysrhythmia,impersistance, involuntary movements, speed of repetitive moovement.speed of sequenced/patterned movenment.overflow with gaits.overflow in excess for age.grand total score of asymmetry overflow.Boys had significantly higher total scores than girls and there was a negative correlation with age and soft neurological signs. No relationship was found with sub groups of ADHD and soft neurological signs.A negative correlation was found with performance IQ and soft signs. 68