Portal hipertansiyonlu hastalarda beslenme durumu ile serum leptin ve homosistein düzeyleri arasındaki ilişki
The relation of serum leptin, homocystein, levels nutritional status in patients with portal hypertension
  1. Tez No: 156402
  2. Yazar: MESUT AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Çalışmada portal hipertansiyonlu (PH) hastaların beslenme durumu ile serum leptin ve homosistein düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Çalışma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı'nda yapıldı ve İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projelerince desteklendi (Proje No: T- 87/11112002). Çalışmaya 24'ü intrahepatik portal hipertansiyon (İHPH), 10'u ekstrahepatik portal hipertansiyon (EHPH) tanılı 34 PH'li hasta ve 20 sağlıklı çocuk alındı. Antropometrik ölçüm olarak boy, boy Z skoru, kilo, kilo Z skoru, boya göre kilo (BGK), yaşa göre kilo (YGK), vücut kitle indeksi (VKİ), kol çevresi (KÇ), triseps deri kıvrımı kalınlığına (TDK) bakıldı. Tüm olgulardan aç karma leptin, homosistein, Bj2 ve folik asit düzeyleri ile hasta grubunda ayrıca metiyonin yükleme sonrası homosistein düzeyi çalışıldı. Bî2 ve folik asit RIA kit, homosistein ve leptin düzeyleri ELISA kiti ile çalışıldı. Grupların ortalamalarının karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis testi, ikili karşılaştırmalarda ise Mann- Whitney U testi kullanıldı ve 0.016'dan küçük değerler anlamlı olarak kabul edildi. Üç grup arasında, yaş, cinsiyet, folik asit, B12 vitamini açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı, ancak boy, boy Z skoru, kilo, kilo Z skoru, BGK, YGK, VKİ, KÇ, TDK kalınlığı, açlık homosistein düzeyi ve leptin değişkenleri açısından farklılık bulundu (sırasıyla p = 0.019, 0.030, 0.007, 0.027, 0.012, 0.011, 0.014, 0.013, 0.004, O.001, O.001). Sonuç olarak çalışmamızda hem EHPH hem de İHPH'li hastalarda beslenme yetersizliği oldukça yüksek oranda olup, İHPH'li hastalar daha fazla etkilenmişti. Leptin ve homosistein düzeyleri ise PH'nin intrahepatik veya ekstrahepatik olmasına göre farklılık göstermiyordu ve her iki grupda da kontrol grubuna göre yüksek saptanmıştı. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the present study was to investigate the relation between seram leptin, homocystein levels and nutritional status in patients with portal hypertension. This study was carried out at Istanbul University Medical School, Department of Pediatrics, Division of Gastroenterology, Hepatology and Nutrition and was supported by the Research Found of The University of Istanbul (project number: T- 87/11112002). Twenth-four patients with intrahepatic portal hypertension (IHPH), ten patients with extrahepatic portal hypertension (EHPH) and twenty healhty children as control group were evaluated by anthropometric measurements; height, height Z score, weight, weight Z score, weight-to-height, weight-to-age, body mass index (BMI), mid-arm circumference (MAC), triceps skinfold thickness (TSF). After an overnight fasting, we taken blood from all cases includig healthy control group for serum levels of leptin, homocystein, Bî2 vitamin and folic acid and we taken another serum sample in patients after methionin loading. B12 and folic acid levels were measured by RIA, homocystein and leptin levels were measured by ELISA. Mean values were compared statistically with Kruskal-Wallis test between groups. Mann- Whitney U test was used for comparison between two groups and values smaller than 0.016 were accepted as statistically significant difference. No statistically significant difference was found between three groups according to sex, folic acid and Bi2 vitamin levels, but there was statistically significant difference at measurements of height, height Z score, weight, weight Z score, weight-to-height, weight-to-age, BMI, MAC, TSF (respectively p = 0.019, 0.030, 0.007, 0.027, 0.012, 0.01 1, 0.014, 0.013, 0.004, O.001,