Preeklampsinin şiddetini ve perinatal sonuçlara etkisini öngörmede tiroid fonksiyon testlerinin yeri
  1. Tez No: 156417
  2. Yazar: OĞUZ GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. CEMAL ARK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET PREEKLAMPSİNİN ŞİDDETİNİ VE PERİNATAL SONUÇLARA ETKİSİNİ ÖNGÖRMEDE TİROİD FONKSİYON TESTLERİNİN YERİ. AMAÇ: Gebelerdeki tiroid fonksiyon testi bozuklukları ile preeklampsi arası ilişkiyi araştırıp; bu ilişkinin preeklampsinin şiddetlenmesini öngörmedeki yerini tesbit edip, perinatal sonuçlara etkisini araştırmak. MATERYAL VE METOD: Bu çalışma, prospektif kontrollü bir çalışma olarak planlandı. Bu çalışmaya Mart 2004 - Mart 2005 tarihleri arasında Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurmuş, 28-41.gebelik haftaları arasında, preeklampsi tanılı 60 tekiz gebe ve kontrol grubu olarak herhangi medikal ve obstetrik problemi olmayan normotansif 44 tekiz gebe dahil edildi. Preeklamptik gebeler, ağır ve hafif preeklampsi olarak iki subgruba ayrıldı. Gebelerde demografik veriler, bebek doğum kilosu, cinsiyeti ve 1.dk apgar skorları ile serum biyokimya, hemogram ve TSH,TT3,TT4 düzeyleri incelendi. BULGULAR: Preeklamptik grubta, Normotansif gruba göre TSH'ta artış izlendi ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,072). TT3 ve TT4 değerlerindeki azalma ise istatistiksel olarak anlamlı idi (p0,05). Preeklamptik grubta; 1.dk apgar skoru ile tiroid fonksiyon testleri korele edildiğinde, pozitif yönde zayıf düzeyde ve anlamlı olmayan bir korelasyon tesbit edildi(p=0,40). Apgar skoru ile TT3, TT4 arasında ise korelasyon saptanmadı(p=0,49-p=0,59). TARTIŞMA ve SONUÇ: Sonuçlarımız, literatürdeki çalışmalarla benzer şekilde, preeklamptik grupta, normotansif gruba göre TSH'ın arttığını,TT3 ve TT4'ün azaldığını göstermektedir. Ayrıca TSH, preeklampsinin şiddetini belirlemede yardımcı olabilir. Perinatal sonuçlarla tiroid fonksiyonları arası ilişki saptanmamıştır. Ancak TSH değerlerinin Şiddet ayrımında anlamlı olabileceği bulgusu, dolaylı olarak TSH'ın perinatal sonuçların iyileştirilmesinde faydalı olabileceğine işaret etmektedir. 46
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLE OF THYROID FUNCTION TESTS IN PREDICTING THE SEVERITY OF PREECLAMPSIA AND THE PERINATAL CONSEQUENCES COF PREECLAMPSIA) Objectives:The aim of this study is to analyze the correlation between preeclampsia and thyroid functions test changes and to look into the role of this relationship in order to predict the severity of preeclampsia and the perinatal consequences. Material and methods:The study was planned as a prospective controlled project. A total of 60 preeclamptic women who had single fetus pregnancies and were in between their 28th and 41st weeks, and a total of 44 normotensive women who had single fetus pregnancies and had neither medical nor obstetric complications applied to the Bakirkoy hospital of education and research in obstetrics and paediatrics between March 2004 and March 2005 and were included in the study. Preeclamptic pregnancies were divided into two subgroups: mild preeclamptic and severe preeclamptic. Demographic data, newborn weight, newborn gender, first minute Apgar score, plasma biochemistry, complete blood count, and TSH, TT3, TT4 levels were analyzed. Results: The difference in TSH levels in preeclamptic and normotensive pregnancies was not statistically significant (p=0,072). On the contrary, the decrease in TT3 and TT4 was statistically significant (P0.05). In the preeclamptic group: a positive yet weak and insignificant correlation between the first minute APGAR score and thyroid function tests was found (P=0, 40). No correlation between the APGAR score and TT3, TT4 was found (p=0, 49, p=0, 59). 47Discussion :The results of the present study show that while TSH increases, TT3 and TT4 decrease in the preeclamptic group in comparison to the normotensive group. TSH can be used as a predictor of the severity of preeclampsia. No correlation between thyroid functions tests and perinatal results was found, though TSH levels may prove to be useful in improving perinatal results, as TSH levels can be used as a predictor of the severity of preeclampsia. 48