Respiratuvar distres sendromu olarak izlenen infantların nörolojik yönden değerlendirilmesi
Neurologic evaluations of childs who were threated due to respiratory of dystress syndrome during infancy
  1. Tez No: 156416
  2. Yazar: FİKRİYE GÖLEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DERYA BÜYÜKKAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET Respratuvar distres sendromu, genellikle prematürelerde doğum sonrası ortaya çıkan bir tablodur. Özellikle sürfaktan sentez eden sistemin olgunlaşma eksikliği olmak üzere akciğerlerin immatüritesi etyolojide en önemli faktördür. Serebral hipoksi-iskemi; yenidoğanda kronik nörolojik sekellerle sonuçlanabilecek bir durumdur. Biz, yenidoğan servisinde respratuvar distres sendromu tanısıyla izlenen bebeklerin, motor gelişimlerini değerlendirerek serebral palsi bulgularının erken dönemde saptanmasını amaçladık. Bu çalışmada 01/01/2003 tarihi ile 31/10/2003 tarihi arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Servisinde, respratuvar distres sendromu tanısıyla izlenen hastaların retrospektif incelemesini yaptık. Kayıtlara göre bu dönemde Yenidoğan Servisinde toplam 434 hastanın izlendiğini; bunların 104'ünün (%23.9) respratuvar distres sendromu kliniği ile takip edildiğini; respratuvar distres sendromlu hastaların 20'sinin (%19.3) öldüğünü tespit ettik. Ulaşılabildiğimiz 53 hastayı muayene için çağırdık: Kontrole gelen 45 hastanın ve ölen 20 hastanın dosyalarım inceledik. Çalışmaya aldığımız 65 çocuğun 45'i (%69.2) erkek, 20'si (%30.8.) kız idi. Bu çocukların 23'ü (%35.4) normal spontan vajinal yolla, 42'si (%64.6) sezeryan ile doğmuştu. Ortalama gebelik haftaları 32.56 ± 3.73, ortalama doğum ağırlıkları ise 1883,84 ± 748,56 gram idi. Sonuç olarak, toplam 9 çocukta nörolojik sekel saptadık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Respratory distress syndrome, commonly occurs in premature newborns depend on deleting in maturation of surfactant synthezis systems cerebral hypoxia or ischemia may result in neurologic handicaps in newborns. In this study, we aimed to early diagnose of Cerebral palsi by evaluating patients who were hospitalized with Respratory distress syndrome in our newborn department. The records of hospitalized newborns with Respratory distress syndrome between the date 1/1/2003 and 31/10/2003, were reveided retrospectivelly. A total 434 patients were followed up in this period in newborn department. One hundred four (%23.9) of them were diagnozed with Respratory distress syndrome and 20 (%19.3) of them were exitus due to Respratory distress syndrome. A total 53 patients were called to hospital for evaluation. Forty five of them administreated to the out patient clinic in response to our calling. Finally we included a total 65 patients (45 boys (%69.2), 20 girls (%30.8) ) in the study. Twenty three of them (%35.4) had a delivery history by vaginal route, 42 (%64.6) of them had delivery history by cesarean section. The mean gestational age was 32.56 + 3.73 weeks, and the mean birth weight was 1883.84 ± 748.58 gram. We predicted neurologic handicap in 9 patients. The frequency neurologic handicap; was from gender, delivery type, gestational age, requiring mechanical ventilation, having abnormal finding in cranial sonography, administration of exogen surfactant (p>0.05).