Denizli İli 0-2 yaş arası çocuklarda serebral paralizinin risk faktörlerinin prevalansı
The prevalences of cerebral palsy's risk factors in children aged 0-2 years in Denizli province
  1. Tez No: 156418
  2. Yazar: AYŞEGÜL SÖZERİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE CİNBİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Serebral paralizide beyin hasarı antepartum, peripartum veya postnatal dönemden kaynaklanabilir. Bu çalışmanın amacı Denizli ilindeki 0-24 ay arası çocuklarda serebral paralizinin gelişmesinde rolü olabilecek pre ve perinatal risk faktörlerinin genel populasyondaki prevalansını belirlemekti. Bu amaçla annenin antepartum, peripartum ve postpartum öyküsüne yönelik sorulan içeren bir anket formu oluşturuldu. Denizli ilinin özelliklerini yansıtacak 1100 çocuğun anneleri ile görüşüldü. Çalışmada serebral paralizinin bazı risk faktörlerinin prevalansı sunulmuştur. Anne baba arasında akrabalık, çoğul (ikiz) gebelik, yüksek tansiyon ve ödem, prematür doğum, düşük doğum ağırlığı ve çok düşük doğum ağırlığı oranlan sırasıyla %9.3, %1, %1.8, %9.1, %8.1 ve %0.1 olarak bulundu. Prematüre doğanların %61'i düşük doğum ağırlığı olanlar ve düşük doğum ağırlığı ile doğanların %68.5'i prematüre idi. Araştırmada 4-24 ay arası çocuklarda serebral paralizi prevalansı 2.3/1000 bulundu. 62
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) THE PREVALENCES OF CEREBRAL PALSY'S RİSK FACTORS İN CHİLDREN AGED 0-2 YEARS İN DENİZLİ PROVINCE The origin of the brain injury resulting in cerebral palsy may occur during the antepartum, peripartum or postpartum period. The aim of this study was to determine the prevalence of risk factors for cerebral palsy among the children aged 0-24 months in Denizli province (Turkey). In order to perform this a questionnaire, includes variables assessed the antepartum, peripartum and postnatal histories of the mothers, was designed. The mothers of 1100 children who reflect the characteristics of Denizli province have been surveyed. The study reports the rates of prevalence of some risk factors for cerebral palsy. The prevalences of parents' consanguinity, multiple (twinning) births, high tension and edema, prematurity, low birth weight and very low birth weight were 9.3%, 1%, 1.8%, 9.1%, 8.1% and 0.1%, respectively. 61% of prematures were low birth weight and 68.5% of low birth weights were prematures. In this study, the prevalence of cerebral palsy was 2.3/1000 in the children aged 4-24 months. 63