Çocukluk çağı sitomegalovirüs enfeksiyonu
Cytomegalovirus infections in childhood
  1. Tez No: 156424
  2. Yazar: YILDIZ CAMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çocukluk Çağında Sitomegalovirus Enfeksiyonları Özet Sitomegalovirus(CMV), primer immün yetersizliği olan, immün supressif tedavi alan konakta, gebelikte veya postnatal dönemde enfekte olan yenidoğanlarda ağır hastalık ve ölümlere yol açan, dünyada en sık görülen herpes virüsüdür. Primer CMV enfeksiyonu, bazan immün sistemi sağlam çocuk ve erişkinlerde de hafif veya daha ağır hastalığa yol açabilir. Bu tezin amacı, toplumda hastalık riski taşıyan hastaların tanı ve tedavisinde rehber olabilecek verileri sunmaktır. Hasta seçimi ve yöntemler; Kliniğimizde on yıl içinde, 42 hastaya CMV enfeksiyonu tanısı konulmuştur. Akut primer CMV enfeksiyonu tanısı konulan hastaların taşıdıkları risk faktörleri, klinik nitelikleri, hematolojik, immünolojik, mikrobiyolojik ve laboratuvar parametreleri, tedavi seçenekleri ve komplikasyonlan retrospektif olarak irdelenmiştir. Tam, pozitif CMV IgM antikor testine dayanmaktadır(62%). Plazma ve lökositdeki CMV DNA tetkikleri tam ve tedavide dikkate alınmalıdır. Bulgular; Hastaların çoğu(%69) erkek ve 6 aylıktan küçüktü. Hastaların %69'u ateş, öksürük ve sık soluk alıp verme yalanmaları, %33'ü gastrointestinal sistem belirtileri ile başvurmuşlardı ve hastaların %5'i hastahaneye halsizlik ve anemi nedeniyle yatırılmıştı.. Hastaların %98'inde karaciğer, %86'sında dalak büyümüştü. Periferik lenfadenopati hastaların %40'ında belirlendi. Hastaların % 40.5(n;17)'ında lökositoz, üçünde lenfopeni ve 12'sinde thrombositopeni saptandı. T4/T8 oram %50'sinde düşüktü.. C-reaktif protein %48(n;20)'inde yüksekti, hastaların %55(n;23)'inde enfeksiyon eşlik ediyordu. ALT düzeyi % 33 (n;14)hastada yükselmişti. Hastaların %60'ma gansiklovir, %33'üne immünglobulin ve %7'sine CMV hiperimmünglobulin tedavisi uygulanmıştı. CMVenfeksiyonuna bağlı mortalite %24 idi. Sonuçlar: Latent CMV enfeksiyonu insidansı yüksek olan toplumlarda, CMV enfeksiyonunun tam ve uygun tedavi seçimi için, özellikle immün yetersizliği olan hastalarda ve yenidoğanlarda dikkatli klinik değerlendirme ve tanıya yardımcı testlerin yapılması önerilmektedir. 57Cytomegalovirus infections in childhood Abstract Human cytomegalovirus (CMV) is a very common herpes virus throughout the world which causes severe illness and death in people whose immune systems are compromised, including primary immune deficiencies, those on immunosuppressive drugs and newborns infected during pregnancy or postnatal. Occasionally, primary cytomegalovirus (CMV)infection may give rise to more or less severe clinical illness in immunocompetent children and adults. The aim of this theses is to present a clear guide to diagnosis and treatment of CMV in at risk patients in the community.. Patients and Methods: Over a 10-year period, we identified 42 patients with CMV infection.. We retrospectively analyzed risk factors, clinical features, hematological, immunological, microbiological and laboratory parameters of patients, choise of treatment, complications were also considered who were diagnosed as suffering from acute primary CMV infection. This was diagnosed on the basis of an strongly positive CMV IgM antibody test(62%) result. Plasma and leucocyte CMV DNA results were also considered for diagnosis and management of therapy. Results: Most patients(69%) were male and below 6 months of age. At presentation, 69% patients complained of fever, cough and tachypne, 33% complained of gastrointestinal system symtomps and 5%of patients were admitted to hospital with malaise and anemia. Most patients had hepatosplenomegaly(86%). Peripheral lymph nodes were also enlarged in 40% of patients. 17(40.5%) patients had leucocytosis, three had leucopenia and 12 patients had thrombocytopenia. T4/T8 ratio decreased in 50% of patients. C-reactive protein was elevated in 48%(n;20) of patients. Bacterial and Candida infections accompanied to CMV infections(55%). 14(33%) patients had elevated levels of ALT. Gancyclovir treatment in 60%, immunoglobulin infusion in 33% and CMV hyperimmunoglobulin therapy in 7% of patients were given. Mortality rate was 24% from CMV infection. Conclusion:. Based on the high prevalence of latent CMV infection among the general population, we recommend the use of careful clinical assessment and a clear diagnostic tests to provide appropriate diagnosis especially in immunocompromised patients and newborns with CMV and for their proper management. 58
Özet (Çeviri)