Serebral parezili çocuğa sahip anne-babaların tutumları
Parental attitudes of children with cerebral palsy
- Tez No: 156444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Polikliniği'nde Eylül 2003 - Mayıs 2004 tarihleri arasında yürütülen bu çalışma; spastik parezili (SP) çocukların ve SP'li çocuğa sahip anne-babalannın sosyodemografik özelliklerinin anne-baba tutum ve davranışlarına olan etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaşları 1-6 arasında değişen, tedavisi süren, tedaviye yeni başlanacak olan 50'şer SP'li olgunun annesi ile epilepsisi, nörolojik özürü, kronik hastalığı olmayan 50 sağlam çocuğun annesi alındı. Her üç grubun nitel sosyodemografik özellikleri“ki-kare”testi ile karşılaştırıldı. Anne - baba tutumlarına ait verilerin karşılaştırılmasında“Mann- Whitney U Testi”kullanıldı. İstatistikler SPSS 10.0 ile Windows ortamında yapıldı. Çalışmamızın sonuçlarına göre; her iki SP grubunda da“aşırı koruyuculuk”boyutunun annelerde farklı olmadığı görüldü.“Aşırı koruyuculuk”boyutunun dışında“eşitlik-paylaşma”,“ev kadınlığını reddetme”, eş geçimsizliği“ ve ”baskı-disiplin" boyutları iki grupta karşılaştırıldığında aynı şekilde anlamlı bir fark bulunmadı. SP gruplarında çalışan anne düzeyinin düşük olma sebebinin eğitim düzeyleri ile paralel olarak, annelerin çocukları ile daha fazla ilgilenebilmek amacıyla çalışmadıklarını düşündürmektedir. Annelerin evde olmaktan ve ev işlerinden mutlu olmaması ve çocuklarına zarar vermekten korkması ile çocuktaki kronik hastalık ile koruyuculuk arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Sonuçlarımız, tanı ve tedavide SP'li çocukların motor faaliyetlerine yoğunlaşırken, eşlik eden duygusal ve davranışsal sorunların çoğunlukla ikinci planda kaldığını düşündürmekte, ailenin ve çocukların hastalığa birlikte uyumlarının sağlanmasında ve anne-babaların çocuklarına karşı tutum ve davranışlarının yönlendirilmesinde psikolojik danışmanlık hizmetinin gerekliliğini ve önemini vurgulamaktadır. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY The title of this study is“Parental Attitudes of the Children with Cerebral Palsy”. It was held in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Child Neurology between September 2003 and May 2004. The purpose of the study is to determine the effects of the children with the CP and their parents socio-demographic factors on the parents behavior and attitudes. We studied 50 spastic children's mother whose treatments have been continued, 50 spastic children's mother whose treatments will be started and 50 healty children's mother. Both of the children's ages were changed between 1-6. Each of these three group's socio-demographic factors were compared with the“Chi Square Test”.“Mann-Whitney U Test”was used at the comparison of the data for parental child rearing attitudes. The Statistical Package of Social Sciences was used for the statistical analysis. The results of the study point out that at two CP groups there were no difference between parental child rearing attitudes for all dimensions of the PARI. Our results suggested that the behavioral and emotional problems of the children with cerebral palsy are mostly neglected while the attention is focused on the physical movement. The families may need psychological counselling in their child rearing attitudes, and the medical program should include a psychological dimension for the adjustment of the child to the illness. 38