Nutrisyonel riketsli çocuklarda immün sistemin değerlendirilmesi
Evaluation of the immun system in children with nutritional rickets
- Tez No: 156445
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR CESUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Rikets, başlıca D vitamini-paratiroid hormon eksen anormalliği ve sekonder olarak kalsiyum ve fosfor homeostaz bozuklukları sonucu oluşan metabolik bir kemik hastalığıdır. Pnömoni, gastroenterit ve sepsis gibi enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalıkları kolaylaştırarak morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Riketste yineleyen bronşit ve bronkopnömoniler olası immün sistem defektlerinin de olabileceğini akla getirmektedir. Çalışmaya Nisan 2002 ile Mart 2004 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri AD'da klinik, biyokimyasal ve radyolojik olarak rikets tanısı alan, yaşlan 2-32 ay arasında değişen toplam 53 hasta alındı. Bu vakalar, riketsin epidemiyolojik faktörleri ile D vitamini tedavisi öncesi ve sonrası immün sistem fonksiyon değişiklikleri açısından incelendi. Bu amaç doğrultusunda tedavi öncesi ve sonrası serum Ca, P, ALP, PTH, 25(OH)2D3, IgA, IgG, IgM, IgG,, IgG2, IgG3, IgG4, C3, C4, CD4, CD8, CD16, CD19, CD20 ve CD56 düzeyleri çalışıldı. Çalışmaya alınan 53 vakanın yaşlan 2 ile 32 ay arasında değişmekte (ortalama 11.3±6.9 ay) olup, 35'i (%66.0) erkek, 18'i (%34.0) kızdı. Erkek/kız oranı 1.9 idi. Vakaların çoğunluğunun (%73.6) yaşı 2-12 ay arasında idi. Yetersiz alan bir vaka (%1.8) dışında vakaların tamamının, daha önce tedavi amaçlı D vitamini kullanma öyküsü yoktu. Vakaların %76'sı en az dört ay süre ile anne sütü almıştı. Vakaların büyük çoğunluğu ilkbahar (%41.5) ve kış (%26.4) aylarında getirildi. Ebeveynlerin okur-yazarlık oranı oldukça düşüktü (annelerde %18.9, babalarda %48.2 idi). Annelerin hepsi ev hanımıydı. Babaların %58.5'i işsiz veya düzensiz gelire, %24.5'i ise düşük-orta düzeyde bir gelire sahipti. Kırsal kesimde (%52.8) ve şehrin gecekondu (%33.9) bölgelerinde rikets oranı daha yüksekti. Hastaneye getirilme nedenleri arasında ateş (%66) ve öksürük (%62.2) ilk sırada yer alırken, riketsi düşündürecek şikayetlerle getirilen hasta sayısı daha düşüktü (%39.3). Riketse %47.1 oranında pnömoni, %15 oranında üst solunum yolu enfeksiyonu ve %13.2 oranında akut gastroenterit eşlik etmekteydi. Hastalarda toraks deformitesi %47.1 oranında saptanırken, pnömoninin eşlik ettiği rikets hastalarında bu oran %72 idi. El bileği genişliği ( %88.6), raşitik rozari (%83) ve enfeksiyon hastalığına ait bulgular (%69.8) en sık görülen fizik muayene bulgularıydı. Hastaların tedavi öncesi serum Ca ve P düzeylerinin tedavi sonrasınagöre düşük (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF THE IMMUN SYSTEM IN CHILDREN WITH NUTRITIONAL RICKETS Rickets is a metabolic bone disease primarily associated with D vitamini-parâthyroid hormone axis abnormality and secondarily with the disorders of Ca and P homeostasis. This disease led to morbidities and mortalities often associated with conditions like pneumonia, gastroenteritis and sepsis. This frequent associated between rickets and recurrent bronchitis and bronchopneumonia bring to mind possible defects in the immune system. A total of 53 cases were included in our study in the years between April 2002 and March 2004 in Department of Pediatrics, School of Medicine in Yüzüncü Yıl University. The cases were aged between 2-32 months and were diagnosed to have rickets based on clinical, biochemical and radiological examinations. We examined these cases in terms of the epidemiological factors of rickets and the function changes of immune system before and after vitamin D treatment. In accordance with this objective, serum Ca, P, ALP, 25 (OH)2D3, IgA, IgG, IgM, IgG,, IgG2, IgG3, IgG4, C3, C4, CD4, CD8, CD 16, CD 19, CD20 and CD56 levels were measured. The cases included in the study had a mean age of 1 1.3 months. Thirty-five of them were males (66.0%) and 18 of them were females (%33.9). The ratio of males to females was 1.9 and the number of the cases aged between 2-12 months was 39 (%73.6). Only one of the cases was reported to have used vitamin D insufficiently. 76% of the cases had been breast-fed for at least four months of periods. Most of the cases were admitted in spring (41.5%) and winter (26.4%). The literacy rate of the parents was quite low (mothers: 18.9%; fathers: 48.2%). All of the mothers were housewife. 58.5% of the fathers were unemployed and had an insufficient income and 24.5% of them had lower-middle level of income. The prevalence of rickets was found to be higher in rural communities (52.8%) and suburban areas (33.9%). Among the causes of admission to the hospital, fever (66%) and coughing (62.2%) could be cited in the first place. However, the number of the cases brought to the hospital with complaints which bring rickets to the mind was much lower (39.3%). Pneumonia was accompanied with rickets in 47.1% of the cases, upper respiratory tractinfections in 15% of the cases and acute gastroenteritis in 13.2% of the cases. Whereas thorax deformity was found in 47.1% of the cases, this rate was 72% in cases with both pneumonia and rickets. Wide wrist (88.6%), rachitic rosary (83%) and findings related with infectious disease (69.8%) were most-frequently-observed in physical examination.