An Analytical study of Istanbul's historic commercial centers
  1. Tez No: 15646
  2. Yazar: NURSEL GÜLENAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. APTULLAH KURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Osmanlı İstanbul' unun ticaret merkezi Fatih Sultan Mehmet döneninde hemen hemen tamamen oluştu, daha sonraki yüzyıllarda pek as değişiklik gösterdi. Ticaret merkezi Fatih döneminde ait arda yapılan iki bedesten (Cevahir Bedesteni ve Sandal Bedesteni) etrafında yeni arastaların oluşturulması ve bunların inşasıyla bugünkü Kapalıçarşı'nın kapladığı alanda organik bir biçimde gelişti. Yangınlar ve depremler sonucu bir çok kes tahrip oldu ve yeniden yapıldı. Tipik İslam şehirlerinde olduğu gibi İstanbul'da da ticaret merkezi şehrin çekirdeklerinden birini, hatta en önemlisini oluşturuyordu. Ticari faaliyetler dışında başka faaliyetlere yer verilmeyen bu çekirdek dışa kapalı, yoğun ve ikamet mekanlarından uzaktaydı. Türkler diğer başkentlerde olduğu gibi İstanbul'da da ticarete büyük önem vermişler ve şehri kurarken belli bir plana göre hareket etmelerdir. Bu plan çerçevesinde yönetim merkezi Eski Saray üçüncü tepe üzerine, Bedesten ise onun yalanma organik bir bütün oluşturacak şekilde kurulmuştur. Bedesten'in yerinin seçiminde planın yaraşıra şehrin coğrafî ve tarihi koşullan belirleyici olmuştur. Bu yoğun çekirdek etrafında ikinci dereceden önemli ticaret merkezleri olan ' Tahtakale, Hanlar bölgesi ve Haliç kıyısındaki çarşılar oluşmuş, Bizanslılar döneminde zaten var olan çarşıların çoğu varlıklarım sürdürmüştür. Bizans İstanbul'unda ticari faaliyetlerin en yoğunlaştığı bölge Ayasofya ile Konstanun forumu arasında bulunmakla beraber, ticari faaliyetler Osmanlılar'dan farklı olarak ana cadde Meşe ve onun kolları üzerindeki portiklerde yer dan dükkan ve standlar ile forumlardaki çarşılar sayesinde bütün şehre yayılmıştı. Ticari faaliyetlerin yer aldığı bölgelerle ikamet mekanları, Osmanlılarda olduğu gibi kesin bir şekilde birbirinden ayrılmamışta. Bizans ticaret merkezleri Osmanlılar'da olduğu kadar yoğun veVI î içe dönük bir çekirdek oluşulmuyordu. Bunun yanısıra, Tahtakale ve Haliç kıyılan Bizanslılar sananında da ticari faaliyetlerin yoğun olduğu bölgelerdi. Osmanlı ticaret, merkezini bedestenler, hanlar ve arastalar oluşturuyordu. Bizans şehrinde de arastalar,“emboli”denen Osmanlı şehir hanlarına tekabül edebilecek ticaret binaları ve bedestende olduğu gibi değerli mallar ticaretinin yapıldığı ve öznellikle“basilika”adı verilen binalar bulunuyordu. Bu yüzden her iki donemdeki ticaret binalarını ve birimlerini fonksiyonları açısından birbirine benzetmek mümkünse de ticaret merkezinin oluşumunda oldukça farklı rol oynadıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
IY ABSTRACT The Ottoman commercial center was almost completely formed during the reign of Mehmed II, ft changed only slightly in the following centuries. The commercial center organically expanded around the two öaek&tmş which were successively built during the reign of Mehmed II., in the area of today's Grand Bazaar with the addition of newarastas and the construction of new fans It was d*stroy*d as a result of many fires and earthquakes and has been reconstructed again and again. Istanbul's commercial center was one of the cores of the city, even the most important one, as in most typical Muslim towns. This very compact and introvert core was omy assigned to commercial activities and was separated physically from the dwelli.kj quartern. Turks who have always supported commercial life followed a special pattern when reestablishing the city. According to this pattern, the administrative center, Old Palace, was built on the third hill and the Old ^astesfewclose to it so that they made up an organic unfly. The location of the Old ^«fesfeffdepended on the geographic and historical conditions of the city besides this pattern. Commercial centers of secondary importance (Tahfcakale, f&m region and the markets on the shores of the Golden Horn) came into being around this core. Additionally, most of the Byzantine markets continued to exist also in the Ottoman period. The most important commercial center of Byzantine Constantinople was the area between Hagia Sophia and the Forum of Constantine. In contrast to the Ottomans, commercial activities were scattered to the whole city by means of the shops and thestands on the Mese and its branches, and the markets on Ûıe forums. Unlike the Ottomans, dwelling' and commercial quarters were not strictly separated from each other, and commercial centers were not very compact and not at all introvert. Besides these, Tahtakale and the shore of the Gölden Horn were important commercial areas also during the Byzantine time. The Ottoman commercial centers consisted of hedesiens, nans and arastas. In the Byzantine Istanbul there were arastas, commercial buildings' comparable to Turkish nans, called“emboli”, and buildings generally called“basilika”and assigned to the trade of valuable goods like the bedestens. Therefore it is possible to find a parallelism between Byzantine and Ottoman commercial buildings and units wiih regard to their function, but they are dissimilar with regard to the roles that they played in the development of the commercial centers).