Astmalı çocuklarda egzersizle ortaya çıkan bronş daralmasında gastroözefageal reflünün rolü
The role of the gastroesophageal reflux in exercise-induced bronchoconstriction in children with bronchial asthma
  1. Tez No: 156466
  2. Yazar: CAHİT TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL ADALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Tuncel C. Astmalı çocuklarda egzersizle ortaya çıkan bronş daralmasında gastroözefageal reflünün rolü. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara 2004. Egzersiz ve gastroözefageal reflü, astmanın iyi bilinen tetikleyicileri olduğu halde, astmalılarda bu iki faktör arasındaki ilişki astmalı çocuklarda daha önce araştırılmamıştır. Bu çalışma gastroözefageal reflünün astmalı çocuklarda bronş hiperreaktivitesini uyararak egzersize bağlı bronş daralmasına (EİB) neden olduğunu ve bu nedenle EİB'u olan astmalılarda reflünün daha yüksek sıklıkta olduğu hipotezini test etmek için yapıldı. Son iki yılda en az bir kez egzersizle ortaya çıkan semptomları olduğunu söyleyen astmalı çocuklar, EİB ve gastroözefageal reflünün birlikteliğini araştırmak için koşu bandında standardize edilmiş egzersiz challenge testi ve nükleer sintigrafi yapmak üzere çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan ve yaş ortalaması 12.01±0.29 yıl (ortalama±SEM) olan 132 astmalıdan 60'ında egzersiz testi pozitif bulundu (FEV-ı'de maksimum düşme >%10).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tuncel C. The role of the gastroesophageal reflux in exercise-induced bronchoconstriction in children with bronchial asthma. Hacettepe University School of Medicine, Department of Pediatrics, Graduation Thesis in Pediatrics, Ankara 2004. Although exercise and gastroesophageal reflux are well-documented triggers of asthma, the association of both these conditions in asthmatics has not been investigated previously. This study is performed in order to test our hypothesis that the gastroesophageal reflux may trigger bronchial hyperreactivity leading to higher frequencies of exercise-induced bronchoconstiction (EIB) in children with asthma. Asthmatics reporting exercise-induced symptoms of a single clinic during a two-year period were invited for the study to perform a standardized treadmill test and a nuclear scintigraphy to investigate the presence of exercise induced asthma and gastroesophageal reflux. Out of 1 32 asthmatics tested for exercise with a mean of 12.01 ±0.29 years of age (mean±SEM), 60 showed a positive exercise test (>10% maximum decline in FEV^. Those with positive exercise test were slightly younger (11.33+0.41 vs. 12.58±0.39) and had better FEVt (99.5±1.5 vs.