Tip 1 diyabetli çocuk ve adolesanların etiyolojiden prognoza retrospektif değerlendirilmesi (1985-2004)
Retrospective evaluation of type 1 diabetic children and adolescents : from etiology to prognosis(1985-2004)
- Tez No: 156467
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET TİP I DİYABETLİ ÇOCUK VE ADOLESANLARTN ETİYOLOJİDEN PROGNOZA RETROSPEKTİF DEĞERLENDİRİLMESİ (1985-2004) FİKRİ DEMİR AMAÇ: Tip 1 diabetes mellitus tanısı ile istanbul Üniversitesi, istanbul Tıp Fakültesi, Pediatrik Büyüme-Gelişme ve Endokrinoloji Bilim Dalı Polikliniği' nde izlenen olguların epidemiyolojik özelliklerinin saptanarak diyabetle ilgili Türkiye verilerine katkıda bulunmak. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Pediatrik Büyüme-Gelişme ve Endokrinoloji Bilim Dalı Polikliniği' nde 1985-2004 yıllan arasında Tip 1 Diabetes Mellitus tanısı ile izlenen 400 olgunun epidemiyolojik özellikleri retrospektif olarak incelendi. Hastaların cinsiyete, tam yaşlarına, doğum mevsimine, tam konulan mevsime göre dağılımına bakıldı. Başvuru semptom ve bulguları, ailede diyabet öyküsü, eşlik edebilecek diğer otoimmün hastalıklar ve komplikasyonlarla ilgili veriler ışığında izlemleri değerlendirildi. BULGULAR: Olguların tam yaşı 2 ay ile 17 yaş arasında olup ortalama 7.9±3.92 yıl idi. Olguların 199'u (%49.8) kız, 201'i (%50.2) erkek olup kız/erkek oram yaklaşık 1 idi. Yaş gruplarına göre dağılımım mrelediğimizde 0-5 yaş grubunda 110 (%27.5) olgu, 5.01-10 yaş grubunda 147 (%36.8) olgu, 10.01-15 yaş grubunda 1 12 (%28) olgu, 15.01-18 yaş grubunda ise 26 (%6.5) olgu tam almıştı. Tam yaşının 5-8 yaş ve 10-12 yaşlarında olmak üzere 2 pik yaptığım gözlemledik. Kış mevsiminde 106 (%28.2) olguya, ilkbaharda 70 (%18.7) olguya, sonbaharda 82 (%21.8), yaz mevsiminde ise 117 (%31.3) olguya tam konduğu belirlendi. Doğdukları mevsimlere göre dağılımı yapıldığında 91 (%22.9) olgunun kış mevsiminde, 96 (%24.2) olgunun ilkbaharda 122 (%30.7) olgunun yaz mevsiminde, 88 (%22.2) olgunun ise sonbaharda doğduğunu gözlemledik. En sık olarak çok su içme ve sık idrara gitmekten (358 olgu, %94.7), en az olarak uyku hali ve bilinç değişikliğinden (17 olgu, %4.5) yakınıldığı gözlendi. Semptom süresi ortalama 21.84 ±18.76 gün saptandı. Olguların %24.3' ü tam öncesi enfeksiyon geçirmişti. 336 olgudan 220 (%65.5) olgunun ketoasidoz, 68 (%20.2) olgunun ketoz, 48 (%14.3) olgunun hiperglisemi ile başvurduğu gözlendi. Başvuru kan şekeri ortalaması 445.92 ± 157.02 mg/dl, HbAlc ortalaması %10.45 ± 2.56 olarak belirlendi. Ailedediyabet öyküsü açısından değerlendirdiğimizde 191 (%48.7) olgunun ailesinde diyabet öyküsü yoktu. Otuzüç (%8.4)' ünde tip 1 DM, 161 (%41.1)'inde tip 2 DM mevcuttu. Yedi olgunun (%1.8) ailesinde tip 1 ve tip 2 DM birlikte bulunuyordu. Pankreas adacık hücresi antikoru dosyada kaydı bulunan 244 olgudan 108' inde (%44.2) ve antiinsülin antikoru 104' ünde (%42.6) saptandı. Dosyasmda veri bulunan 51 olgunun 36' smda (%70.6) anti-glutamik asit dekarboksilaz antikoru mevcuttu, yine bu 51 olgunun 11 'i (%21.5) her üç antikoru da taşıyordu. Doku grubu antijenlerinden HLA DR3 53 olgudan 31 'inde (%58.5), HLA DR4 28'inde (%52.8) belirlendi. Her iki antijeni de taşıyan 12 (%22.6) olgu vardı. Taburcu olurken ortalama insülin dozları 0.82 ± 0.39 IU/kg/gün olarak belirlendi. Tip 1 DM' ye eşlik edebilecek otoimmün hastalıklardan otoimmün tiroidit 215 olgudan 49'unda (%22.7) gelişti. Çölyak hastalığı tanısı %4.8 'inde kondu. Komplikasyonlan değerlendirdiğimizde olguların %4.1' inde artropati saptanırken, diyabetik retinopati 280 olgunun 2' sinde (%0.7) mevcuttu. Mikroalbuminüri 254 olgudan 25' inde (%9.8) saptanmış olup bu olguların 9'unda gerileme gözlendi (%3.6). Mikroalbuminüri saptanan grubun sistolik tansiyonlan ortalaması 110.59 ± 11.71 mmHg iken, diastolik tansiyonlan ortalaması 70.88 + 10.79 mmHg bulundu. Polinöropati, incelenen 187 olgudan 14' ünde (%7.4) saptandı. İzlenen olgularımızda bakılan son kolesterol ortalaması 164.32 ± 33.03 mg/dl, trigliserit ortalaması 80.94 ± 50.29 mg/dl ve HDL ortalaması 59.00 ± 15.44 mg/dl olarak belirlendi. SONUÇ: Çalışmamıza alınan 400 Tip 1 Diabetes Mellitus tanısı ile izlenen olguların tam yaşının 2 yaşından sonra artmaya başlayıp 5-8 ve 10-12 yaşlarında pik yaptığı, en çok tanı konan olgu sayısının yaz mevsiminde olduğu, tam öncesi 1 ay içinde olguların %24.3'ünün enfeksiyon geçirdiği, %65.5 'inin ketoasidozla başvurduğu, %8.4'ünün ailesinde Tip 1 diyabet, %41.1 inin ailesinde Tip 2 diyabet öyküsü olduğu, ortalama 0.82 ± 0.39 IU/kg/gün insülin dozu ile taburcu oldukları, %22.7 sinde otoimmün tiroidit, %4.8'inde Çölyak hastalığı olduğu, %4.1 artropati, %0.7 retinopati, %6.2 nefropati, %7.4 polinöropati komplikasyonlannm görüldüğü saptandı. ANAHTAR KELİMELER: Tip 1 diabetes mellitus, Epidemiyoloji, Komplikasyonlar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RETROSPECTIVE EVALUATION OF TYPE 1 DİABETİC CHILDREN AND ADOLESCENTS: FROM ETIOLOGY TO PROGNOSIS (1985-2004) Fikri Demir AIM: We aimed to improve national data of Turkey about type 1 diabetes mellitus via evaluation of epidemiological features of the diabetic patients, followed in pediatric endocrinology outpatient department. PATİENTS and METHODS: In this study, the epidemiological features of 400 patients with Type 1 DM were retrospectively evaluated, between 1985-2004 in Pediatric Endocrinology Department, Istanbul Faculty of Medicine, İstanbul University. They were grouped according to sex, age at diagnosis, season of birth, season of diagnosis. Using data about symptoms and signs at time of diagnosis, family history of diabetes, accompanying other autoimmune diseases and complications, features of patients were studied. RESULTS: The age of the patients at diagnosis were between 2 months and 17 years. The mean age was 7.9 ± 3.92 years, 201(50.2%) of the patients were male, 199(49.8%) of them were female and the female/male ratio was approximately 1. The distribution of the patients according to age groups were as follows; 27.5% were between 0-5 years, 36.8% were 5.01-10 years, 28% were 10.01-15 years and 6.5% were 15.01-18 yeras. First peak of frequency of cases was at 5-8 years and the second was at 10-12 years of age. Seasonal pattern of onset of disease in the patients were as follows; 106(25.8%) patients in winter, 70(18.7%) in spring, 82(21.8%) in autumn and 1 17(31.3%) in summer. The seasonal pattern of birth of patients were as follows; 91 (22.9%) patients in winter, 96 (24.2%) in spring, 122 (30.7%) in summer and 88 (22.2%) in autumn. The most common symptoms were polyuria and polydipsia (94.7%) whereas altered level of consciousness was the least common (4.5%). The average duration of stmptoms was 21.84 ±18.76 days. Eighty-nine (24.6%) of 365 patients had a history of infection before diagnosis. At diagnosis, 220 (65.5%) of 336 patients presented with diabetic ketoacidosis. The mean blood glucose and glycosilated hemoglobine (HbAlc) levels were 445.92 + 157.02 mg/dl and 10.45 ± 2.56% respectively. Thirty-three (8.4%) of 392 patients had family history of type 1 and 161 (41.1%) had type 2 diabetes mellitus. Seven (1.8%) of them had both. A hundred and eight (44.2%) of 244 children were positive for islet cell antibody and 104(42.6%) for insulin autoantibody. Thirty-six (70.6%) of 51 patients who had data about antibodies to glutamic acid decarboxylase were positive and 1 1 (%21.5) of them had all three of antibodies. The frequency of Human leucocyte antigen (HLA) DR3 and DR4 were 58.5% and 52.8% respectively and 22.6% of patients had both. The mean insulin dose was 0.82 + 0.39 IU/kg/day at discharge. Searching for other autoimmune diseases, frequent in diabetic patients revealed that 22.7% of 215 patients had autoimmune thyroiditis, 4.8% had cealiac disease. The freguency of complications were as follows; 4.1% had arthropathy, 0.7% had retinopathy, 6.2% had microalbuminuria and 7.4% had polyneuropathy. In the group of patients who had microalbuminuria, the average systolic blood pressure was 1 10.59 ± 1 1.71 mmHg and diastolic blood pressure was 70.88 ± 10.79 mmHg. The last measured level of cholesterole was 164.32 ± 33.03 mg/dl, of triglyceride was 80.94 ± 50.29 mg/dl and of HDL cholesterole was 59.00 ± 15.44 mg/dl. CONCLUSION: Four houndred patients with type 1 diabetes mellitus enrolled to our study and we found that; the age at diagnosis was increased after 2 years of age and peaked between 5-8 years and 10-12 years of age. The incidence of the disease was high during summer, 24.3% of the patients had a history of infection before the onset of the disease and 65.5% of the patients were presented with diabetic ketoacidosis. Family history of type 1 diabetes mellitus was present in 8.4% of the patients whereas type 2 diabetes mellitus was present in 36.4% of the patients. The mean insulin dose was 0.82 ± 0.39 IU/kg/day at discharge. Autoimmune thyroiditis was determined 22.7% of patients and 4.8% had cealiac disease. The freguency of complications were as follows; 4.1% had arthropathy, 0.7% had retinopathy, 6.2% had microalbuminuria and 7.4% had polyneuropathy. KEY WORDS: Type 1 diabetes mellitus, Epidemiology, Complications