Tip 1 diyabetli çocuk ve adolesanlarda karbonhidrat sayımı yönteminin metabolik kontrol ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between carbohydrate counting method, metabolic control and quality of life in children with adolescents with type 1 diabetes
  1. Tez No: 587739
  2. Yazar: MERYEM BERFİN CENGİZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YABANCI AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tip 1 diyabet çocukluk çağı ve adolesan dönemde en yaygın görülen kronik hastalıktır. Diyabet tedavisinin temelini insülin, beslenme ve egzersiz oluşturmaktadır. Bu araştırma bir öğün planlama yöntemi olan karbonhidrat sayımının, Tip 1 diyabetlilerde metabolik kontrol ve yaşam kalitesi ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma; Ocak-Temmuz 2018 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Üniversitesi İzmir Dr. Behçet Uz Çocukları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Endokrinoloji Polikliniği'ne başvuran 10-18 yaşları arasında 33 erkek ve 33 kız olmak üzere 66 Tip 1 diyabetli çocuk ve adolesan ile yürütülmüştür. Araştırmada bireylerin diyabet ile ilgili bilgileri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları, 24 saatlik hatırlatma yöntemi ile besin tüketim kaydı ve yaşam kaliteleri değerlendirilmiştir. Erkeklerde yaş ortalaması 14,0±2,4 yıl, kızlarda ise 13,9±2,8 yıldır. Çocuk ve adolesanların 36'sı (%55,5) değişim sistemi uygularken, 30'u (%45,5) karbonhidrat sayımı yapmaktadır. Enerji ve protein gereksinimini karşılama yüzdesi karbonhidrat sayımı yapan grupta, değişim sistemi uygulayan gruba göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Type 1 diabetes is the most common chronic disease in childhood and adolescence. Insulin, nutrition and exercise form the basis of diabetes treatment. This study was conducted to evaluate the relationship between carbohydrate counting, a meal planning technique and metabolic control and quality of life in diabetics. The study was conducted with 66 Type 1 diabetic children and adolescents aged 10-18 years (33 boys and 33 girls), between January 2018 - July 2018, at the Ministry of Health University of Izmir Behçet Uz Pediatrics and Pediatric Surgery Training and Research Hospital Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic. In this study, the knowledge of individuals about diabetes, nutritional habits, physical activity status, anthropometric measurements, biochemical findings, 24-hour retrospective food consumption record and quality of life were evaluated. The mean age was 14.0 ± 2.4 years for boys and 13.9 ± 2.8 years for girls. While 36 (55,5%) subjects used exchange system, 30 (45,5%) subjects counted carbohydrates. The percentage of supplying the energy and protein requirements was found to be significantly higher in the carbohydrate counting group compared to the exchange system group(p0,05).