Prematur adrenarşlı kızlarda global fibrinolitik kapasite
Global fibrinolytic capacity in girls with premature adrenarche
  1. Tez No: 156477
  2. Yazar: NESİBE ANDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURŞEN YORDAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV ÖZET Andıran N. Prematür adrenarşlı kızlarda global fibrinolitik kapasite. Hacettepe Üniversitesi, Pediatrik Endokrinoloji Yan Dal Uzmanlık Tezi. Ankara, 2004 Global fibrinolitik kapasite (GFC), dondurulurak kurutulmuş bir fibrin pıhtısına, plazma örneği eklenmesiyle başlayan fıbrinolizis olayının, aprotinin eklenerek durdurulmasına kadar geçen sürede açığa çıkan D-Dimer miktarını gösteren, fibrinolizisteki bütün faktörlere duyarlı bir yöntemdir. PCOS'lu kadınlarda GFC'nin azaldığı, bunun KVH riski açısından ek bir faktör oluşturduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışma, PA ve PCOS'un hiperinsülinizm, dislipidemi ve hiperandrojenizm şeklinde ortak özellikler gösterdiği dikkate alınarak, PA'lı kız çocuklarında GFC düzeyini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Pubik/aksiller kıllanması 7,09±0,74 (5,1-7,9) yaşlarında başlayan ve çalışma sırasında ortalama TY'si 10,04±1,53 yıl olan 25 PA'lı, herhangi bir tedavi almayan, yaşlan 14-19 yıl olan 10 PCOS'lu ve PA grubuna yaş olarak benzer 20 sağlıklı kız çocuk çalışmaya alındı. Prematür adrenarşlı olguların, ortanca serum DHEAS (140,10 u-gr/dl) ve serbest testosteron ( 1,53 pg/ml) düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek, PCOS'lu olgulardan ise düşüktü. PA'lı olgularda ortanca SHBG düzeyi (38,60 nmol/1), kontrol olgularından düşük, PCOS grubundan anlamlı yüksekti. Ortanca FGIR değeri, kontrol grubunda (9,66) diğer gruplardan anlamlı yüksek iken, PA ve PCOS gruplarında düşük ve aralarında fark yoktu (sırasıyla 5,02 ve 5,92). PA'lı olguların %52 ve PCOS'luların %50'sinde FGIR değeri 7'den küçük (insülin direnci ile uyumlu) iken, kontrol grubunda bu oran % 5 idi (x2=12,146; p=0,002). PA'lı olgulardaki ortanca GFC düzeyi 1,67 |j,gr/ml olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Andıran N. Global fibrinolytic capacity in girls with premature adrenarche. HacettepeUniv., Department of Pediatrics, Division of Endocrinology.Ankara, 2004 Global fibrinolytic capacity (GFC) is a recently developed assay to measure fibrinolytic capacity that is reflected by the amount of generated D-Dimer when the fibrinolysis of a freeze-dried fibrin clot is stopped by introducing aprotinin. GFC is a sensitive method which reflects all molecular components involved in the process of fibrinolysis. Recently, a decrease in GFC has been shown in PCOS and suggested as an additional cardiovascular risk factor in these women. Girls with PA, in addition to hyperandrogenemia, were shown to have hyperinsulinemia and dyslipidemia similar to women with PCOS. In this study, we aimed to measure GFC in girls with PA. Twenty five girls with PA, who had developed pubic/axillary hair at age of 7,09±0,74 (5,1- 7,9) years, were studied at the age of 10,04±1,53 years and compared with 20 age-matched healthy controls and 10 girls with PCOS (mean age 16,58+1,46 years). The median DHEAS and free testosterone levels were significantly higher in girls with PA than control group. The median serum SHBG level was higher in controls than both PA and PCOS groups (49,85; 38,60 and 21,30 nmol/1 respectively). Furthermore, girls with PCOS had lower SHBG levels than girls with PA. The median FGIR levels were similarly low in PA and PCOS groups, while it was significantly higher in controls than these groups. 52% of girls with PA and 50% of girls with PCOS had FGIR levels less than 7; however, in controls, only 5% of girls had FGIR less than 7.