Oksitosin perfüzyonu uygulanan anne bebeklerinde kordon kanı troponin T Düzeyleri
  1. Tez No: 156511
  2. Yazar: TAMER ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA BİLGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
11 ÖZET Sentetik olarak sentezlenen oksitosin hormonu, doğum eylemini başlatmak yada uterus kasılmalarını güçlendirerek doğumun süresini kısaltmak amacıyla kullanılır. Doğum sırasında uterus kasılmaları çok sık olur yada uzun sürerse umbilikal kord kan akımında bozulmaya bağlı fetal hipoksi ve bunun sonucunda kalp kasında hasar oluşabilir. Bu çalışmada oksitosin infüzyonu uygulanan anne bebeklerinde rölatif plasental yetmezliğe bağlı gelişebilecek miyokardiyal doku hasan, serum kardiyak troponin T (cTnT) düzeyi ile araştırılmış ve cTnT düzeylerinin kreatin kinaz (CK), kreatin kinaz MB izoenzimi (CK-MB) ve ekokardiyografik bulgularla olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışmaya spontan vajinal yolla doğan 25 bebek (Grup A) ile, annesi oksitosin infüzyonu alan ve vajinal yolla doğan 22 bebek (Grup B) alınmıştır. Oksitosin infüzyonuna lmÜ/dk hızında başlanıp, uterusun yanıtına göre 30 dakikada bir 2 mÜ/dk artırılarak maksimum 12 mÜ/dk dozuna kadar çıkılmıştır. Tüm bebeklerin kordon kanından CK, CK-MB, cTnT ve kan gazı incelemesi yapılmıştır. Ayrıca bebeklerin postnatal 24-72. saatlerinde ekokardiyografik değerlendirmeleri yapılmıştır. A grubundaki bebeklerden sadece bir hastada cTnT düzeyi yüksek saptanırken, B grubunda iki hastada yüksek cTnT düzeyi bulunmuştur. Çalışmada grupların cTnT düzeyleri arasında fark saptanmamıştır. A grubundaki bebeklerin CK düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek saptanırken, grupların CK-MB düzeyleri arasında fark saptanmamıştır. Hastaların ekokardiyografik incelemelerinde, gruplar arasında sistolik fonksiyonlara yönelik olarak ölçülen kısalma fraksiyonu ve ejeksiyon fraksiyonu açısından fark bulunmamıştır. Diyastolik fonksiyonlara yönelik olarak ölçülen E dalgası, A dalgası, E/A oranı ve izovolümetrik relaksasyon zamanı açısından da gruplar arasında fark bulunmamıştır. İndüksiyonlu annelerin bebeklerinde sol atriyum çapının normal sınırlar içinde olmakla birlikte, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde büyük olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda, oksitosin indüksiyonunun fetal miyokardiyal doku üzerine olumsuz etkisi olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Synthetic oxytocin is used for induction of labor or augmentation. Whenever oxytocin is administered, careful monitoring of the uterus is essential. During labor, the fetus normally tolerates interruptions of uterin blood flow. If contractions last too long or become too frequent oxygen delivery may be insufficient for the fetus to sustain metabolic demands. This fetal hypoxia can lead myocardial damage. The present study was designed to determine the levels of cardiac troponin T(cTnT) in cord blood of neonates exposed in utero to oxytocin induction. Serum cTnT levels were compared with creatine kinase (CK), creatine kinase MB (CK-MB) and echocardiography results. Twenty five healthy spontaneusly vaginally birth newborn infants (Group A) and 24 healthy neonates exposed in utero to oxytocin induction (Group B) were enrolled in the study. Oxytocin infusion was begun at lmU/minute and increased by 2 mU/minute every 30 minutes until adequte labor was established to a maximum 12 mU/minute. In all babies the serum was immediately analyzed for CK, CK-MB and blood gas, using routine biochemical methods. Plasma for cTnT was stored -20 °C until for cardiac troponin testing. Echocardiographic evaluation was established in 24-72. hours. The serum cTnT levels were higher than the upper reference limit for assay in one baby in group A whereas in two babies in group B. There was no significant difference in cTnT levels of the groups. Serum CK levels in group A were significantly higher than group B. There was no significant difference in CK-MB levels of group A and B. In an echocardiographic study there were no significant difference in ejection fraction, shortening fraction, E wave, A wave, E/A ratio and isovolumetric relaxation time between groups. Left atrium dimensions in group B were significantly higher than group A. In conclusion, there were no adverse effects of low dose oxytocin induction on fetal myocardial tissue.