Akut romatizmal ateşli çocuklarda klas 1 ve klas 2 HLA antijenlerinin dağılımı
Distribution of HLA class 1 and class 2 antigens in children with acute rheumatic fever
  1. Tez No: 156532
  2. Yazar: SELÇUK YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ CEVİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Akut romatizmal ateş (ARA) A grubu p-hemolitik streptokokların neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonunun ardından gelişir. Otoimmunitedeki temel etkileri nedeniyle HLA antijenleri ile ARA arasındaki ilişkiyi inceleyen pek çok çalışma yapılmış ve hastalık değişik toplumlarda farklı HLA antijenleri ile ilişkili bulunmuştur. Mevcut çalışmalarda hasta gruplarının homojen olmadığı dikkat çekmektedir. Bizim çalışmamızın amacı yaşadığımız toplumda ARA ile ilişkili olabilecek HLA antijen tiplerini, nisbeten daha homojen hasta gruplarında araştırmaktır. Çalışma grubunu kliniğimizde Jones kriterlerine göre ARA tanısı alan 80 hasta (10.6±2.6 yaş, aralık 5-18 yaş) ve kontrol grubunu 63 sağlıklı kemik iliği veya böbrek vericisi oluşturdu. Tüm hastalarda HLA antijen tiplendirmesi Polimerise Chain Reaction metoduyla yapıldı. Tüm ARA'lı hastalar ile kontroller arasında HLA antijenlerinin sıklıkları açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Distrubition of HLA Class I and Class II Antigens in Children With Acute Rheumatic Fever Acute rheumatic fever (ARF) occurs after upper respiratory track infection caused by group A p-hemolitic streptococcus. Due to the basic effects of HLA on autommunity, several studies, investigating the assciation of HLA with ARF, were performed and the disease was found to be in association with different alleles in different populations. It is noted that patient groups in the present studies are not homogenised. The aim of our study was to examine the relation of HLA antigens, that may probably be associated with ARF in our population, in relatively more homogenised patient groups. Our study grup consisted of 80 patiens (10.6±2.6 years, median 5-18 years) diagnosed in our clinic by Jones criteria, and the control group consisted of 63 healthy bone marrow or renal donors. Tissue typing of all patients was performed by Polimerise Chain Reaction. According to the HLA frequencies, no significant association was found between the ARF patients and the controls.