Lösemili çocuklarda nötropenik ateş tedavisinde meropenem ile seftazidim ve amikasin tedavisinin değerlendirilmesi
Comparison of the meropenem versus ceftazidime plus amikacin treatment of neutropenic fever in children with leukemia
  1. Tez No: 156537
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRİ TOKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Son yıllarda çocukluk çağı lösemilerinde kullanılan yoğun ve etkin kemoterapi protokolleriyle iyileşme artarken, gerek kanserin direkt etkisiyle, gerekse kemoterapi protokollerinin kemik iliğini baskılamasına bağlı olarak nötropeni ve nötropenik ateş öncelikli bir sorun haline gelmiştir. Geçmişte uygulanan ampirik kombine antibiyotik uygulamalarına alternatif olarak günümüzde monoterapi uygulamaları geliştirilmiştir. Bu çalışmada Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nce takip edilen (0-16yaş) lösemili hastalardaki nötropenik ateş atağı retrospektif ve prospektif olarak değerlendirildi, meropenem ile seftazidim + amikasin tedavileri etkinlik açısından karşılaştırıldı. Çalışmaya 1 Ocak 2000- 31 Mart 2004 tarihleri arasındaki 27 hastanın 64 nötropenik ateş atağı almdı. Ataklar ALL ve AML'li hastalarda eşit orandaydı (%46.9). Ortalama yaş 9.8 ± 4.62yıl(6ay- 15.5yıl), erkek kız oranı 0.83 idi. Son kemoterapi verilmesi ile nötropenik ateş atağı arasındaki süre ortalama 6.25 ± 4.25 gündü. Ateşli gün sayısı ortalama 5 ± 5.87 gündü. Atakların %10.9'unda kan kültüründe üreme oldu. Üreyen mikroorganizmaların %85,7'sini gram-pozitif, %14.3'ünü gram-negatif mikroorganizmalar oluşturmaktaydı. Ataklarda hastanın remisyon, relaps veya yeni tam almış olması ve nötropeni süresinin yedi günden uzun sürmesinin tedavi değişikliğine etkisi olmadı. Genel olarak vakaların %65.7'sinde klinik basan elde edildi; meropenem grubunda %61.8 oranında basan sağlarken, seftazidim + amikasin grubunda %70 oranında basan sağlandı. Ancak bu oranlar istatistiksel olarak anlamlı değildi(p=0.48). Her iki tedavi grubundaki ilaçlar iyi tolere edildi. Ataklann 10'unda antifungal tedavi kullanıldı. Meropenem grubunda 7, seftazidim + amikasin grubunda 3 hastaya antifungal tedavi verildi. Bu sonuçlarla lösemili çocuklardaki nötropenik ateş tedavisinde meropenem monoterapisi ile seftazidim + amikasin kombine tedavisi birbirine eşdeğer bulundu.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In recent years, although the recovery which are used intensively and actively with chemoteraphy protocols on the leukemia seen İn childhood, neutropenia and neutropenic fever became the chief problem both with the direct effect of the cancer and relating to chemoteraphy protocols putting pressure on bone marrows. Now monoteraphy treatments were developed being alternative to the empiric combined antibiotics treatment which was used in the past. In our study the neutropenic fever episode was evaluated in patients with leukemia (0-16 ages) retrospectively and prospectively who were followed by the Cumhuriyet University Medical Faculty Searching and Application Hospital was regarded as meropenem and ceftazidime + amikacine cures were compared from the aspect of effectivenes. Twenty seven patients sixty four neutropenic fever episodes became the chief study subject of the work between the dates 1 January 2000-3 1 March 2004. ALL and AML were equal proportion on the episodes (%46.9). The mean age was 9.8 ± 4.62 years (6 months-15.5 years). The proportion of male and female was 0.83. With giving the last chemoteraphy, the time between the favor episode was mean 6.25 ± 4.25 days. The mean days which go on feverish was 5 ± 5.87 days. Microbiologically documanted infection accountad % 10.9 of episodes. The %85.7 of the multiplying micro-organisms were gram-positive, %14.3 were gram-negative micro-organisms. In the episodes, taking remission, relapse or new diagnosis of the patient and taking the neutropenia time more than seven days did not affect the cure change. Generally, we had clinical success on the %65.7 of the cases,in the group of meropenem we had %61.8 success, in the group of seftazidim phis arnikasın we had %70 success. But this proportions were not meaningful! as statistics (p=0.48). The medicines in both of two cure groups were measured well. In ten attacks antifungal cure was used. In the group of menopenem seven, in the group of ceftazidime plus amikacin three patients were given antifungal cure. With these conclusions in the neutropenic fever cure, with meropenem monoteraphy ceftazidime plus amikacin combined cure were seen equivalence in the children with leukemia.